Aksamitka - popularny kwiat o niechlubnym zapachu. Kiedy siać aksamitki?

Aksamitka to kwiat, który często gości w naszych ogrodach i na miejskich rabatach. Te popularne "kwiaty śmierdziuszki" tworzą najciekawsze, barwne kompozycje na placach i w parkach. Chcesz, by zagościły także u Ciebie? Sprawdź, jak je uprawiać i poznaj ich najpopularniejsze gatunki.

Kwiaty turki – charakterystyka i gatunki

Kwiaty turki, czyli inaczej właśnie aksamitki (choć mają także wiele innych nazw), należą do rodziny astrowatych. Część określeń, takich jak kwiaty śmierdziuchy, nawiązuje do nieprzyjemnego zapachu, jaki wydzielają ich liście. Ich nazwa rodzajowa, czyli Tagetes L., łączy się natomiast z Tagesem, etruskim bogiem mądrości. Ich woń odstrasza niektóre owady, a także krety i nornice. Jeśli aksamitka stanie się częstym gościem w Twoim ogrodzie, skutecznie zwalczy nicienie glebowe. Właśnie z tego powodu olejek eteryczny uzyskiwany z tej rośliny wykorzystuje się w ogrodnictwie.

Aksamitka. Zdjęcie ilustracyjneAksamitka. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Aksamitka do naszych okolic dotarła z Afryki i Ameryki. Jest rośliną jednoroczną, często pojawiającą się na balkonach, skwerach miejskich i w ogródkach. Ich kwiaty pojawiają się latem, a utrzymują się aż do późnej jesieni. Posiada ponad pięćdziesiąt różnych gatunków, a te dzielą się na liczne odmiany. Wśród najpopularniejszych gatunków tego kwiatu znajdują się aksamitka wzniesiona, aksamitka rozpierzchła oraz aksamitka wąskolistna.

Aksamitka wzniesiona: kwiat idealny do bukietu

Aksamitka wzniesiona, czy aksamitka wyniosła (Tagetes erecta) charakteryzuje się pełnymi kwiatami, przybierającymi kształt lekko spłaszczonej półkuli. Ich średnica nie przekracza 12,5 centymetra, natomiast wysokość całej rośliny może wynosić od 45 do 75 centymetrów (zdarzają się jednak też takie osiągające nawet metr). Choć są chętnie uprawiane w ogrodach, stają się też prawdziwą ozdobą bukietów, ponieważ mogą długo zachować dobrą kondycję, stojąc w wodzie. W gruncie aksamitka dobrze znosi niskie temperatury, choć nie jest odporna na przymrozki, a także nieźle znosi chwilowe okresy suszy.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Aksamitka rozpierzchła: częsty gość rabat kwiatowych

Aksamitka rozpierzchła jest zwykle nieco mniejsza niż aksamitka wzniesiona. Może dorastać do wysokości od 20 do 60 centymetrów. Może mieć zarówno pełne, jak i pojedyncze kwiaty. Aksamitki mają żółtą, miedzianobrązową lub pomarańczową barwę, a ich średnica osiąga zaledwie od 2 do 5 centymetrów. Roślina ta ma wąskie, pierzaste liście, a jej pędy są mocno rozgałęzione. Najczęściej sadzi się ją w grupach, dla lepszego efektu wizualnego.

Aksamitka. Zdjęcie ilustracyjneAksamitka. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Kiedy siać aksamitki?

Kiedy siać aksamitki? Termin siewu tych kwiatów przypada na kwiecień. Do kwitnienia natomiast dochodzi około trzech miesięcy później. Można siać aksamitki bezpośrednio do gruntu, jednak jest to dość ryzykowne, ponieważ wystarczy najlżejszy przymrozek, by uszkodzić kiełkującą roślinę.

Aksamitka: uprawa

Trudno o mniej wymagający kwiat niż aksamitka. Uprawa tej rośliny nie jest szczególnie uciążliwa. Kwiat bardzo lubi światło i słońce, choć może też poradzić sobie na stanowisku półcienistym. Aksamitkę należy zasadzić do niewielkiego pojemnika z mało żyzną ziemią. Do wykiełkowania nasiona potrzebują słońca, ważne jest więc, by przykryć je jedynie delikatną warstewką gleby. Aby po paru tygodniach mogły się pojawić siewki, pojemnik należy umieścić w ciepłym miejscu (ale nie na bezpośrednim słońcu) i dbać o to, by ziemia pozostawała stale wilgotna. Zasadzone w ziemi aksamitki należy regularnie podlewać. Dobrym pomysłem będzie też odcinanie zasychających kwiatów.

Zobacz też: Irga - prosty w uprawie krzew, doskonale nadający się do ogrodu

Więcej o: