Wyglądem przypominają szyszki, ale nimi nie są. Jeśli masz je na choince, pozbądź się ich

Wiele osób szukając choinki na święta Bożego Narodzenia, wybiera tą żywą. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, że stawiając ją w domu, możemy przynieść również niechciane owady i pasożyty. Jeśli na swoim drzewku masz "te szyszki" lepiej przeczytaj ten artykuł.

Więcej ciekawostek znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Proste zasady, dzięki którym twoje zdjęcia wejdą na wyższy poziom

Jeśli w tym roku chcesz mieć w domu żywą choinkę, lepiej dokładnie ją obejrzyj, zanim wstawisz do swojego domu i zaczniesz dekorować. Możesz natrafić na brązowe kulki, które wyglądem przypominają szyszki, jak to dokładnie wygląda, zobaczycie w dalszej części artykułu. Choć mogłoby się wydawać, że to nic groźnego, to niestety w ten sposób możesz przynieść do domu kokony z jajami modliszki, a tego chyba nikt z nas przed świętami by nie chciał. W końcu w tej całej przedświątecznej gonitwie niepotrzebny jest nam dodatkowy stres związany z owadami

Kokony modliszek na choince wyglądają jak szyszki 

Modliszki to owady, które z reguły występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Rzadziej zdarzają się w Polsce, ale oczywiście również w naszym kraju możecie je spotkać. Wynika to w głównej mierze z tego, że klimat wciąż ulega zmianie, przez co zimy już nie są tak mroźne jak jeszcze kilkanaście lat temu. Wiele osób wie jak wyglądają modliszki, ale jednak znaczna większość z nas nigdy wcześniej nie miała do czynienia z ich kokonami, a tuż przed świętami, kiedy kupujemy choinkę, warto zagłębić się w temat. Zobaczcie sami, jak łudząco przypominają dobrze nam znane szyszki, które możemy znaleźć w lesie.

Żeby z kokonów wykluły się, jaja modliszek potrzebują ciepła, zatem nasze domy i mieszkania są do tego doskonałym miejscem. Wśród gałęzi choinek można znaleźć tzw. ooteki, czyli kapsuły jajowe modliszki. W jednej z nich może znaleźć się do 200 osobników. Liczba ta robi wrażenie, tym bardziej że takich ootek może być na drzewku kilka. 

choinkaCo zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł? Mamy na to prosty, tani i skuteczny trik

Co zrobić gdy znajdziemy kokony modliszek na choince?

Warto podkreślić, że owady te nie stanowią zagrożenia, jednak chyba nikt z nas nie chciałby mieć kilkuset osobników w domu przed świętami Bożego Narodzenia. Po wylęgnięciu się z kokonów,  modliszki po jakimś czasie zdechną. Należy jednak pamiętać o tym, że te owady są w Polsce pod ochroną, więc jeśli natrafimy na nie na naszej choince, najlepiej jest, uciąć daną gałąź, na której znajduje się taki kokon i wynieść na dwór. Tam owady poczekają na nadejście wiosny.

Na choince do domu możemy przynieść również inne owady. Warto dokładnie obejrzeć drzewko czy przypadkiem nie ma na nim pająków, pareczników, roztocz, czy ochojników. 

Rodzaje choinek - minimalizm, przepych, a może blisko natury? Zdjęcie ilustracyjneRodzaje choinek - minimalizm, przepych, a może blisko natury?

Więcej o: