Astronomiczna zima 2021 już trwa! Mamy dobre wiadomości, dla tych których męczą ponure dni

Astronomiczna zima 2021 rozpoczęła się we wtorek 21 grudnia. Nadszedł zatem czas także na zimę kalendarzową. Oznacza to więc, że za nami najkrótszy dzień w roku. Wiadomość ta ucieszy szczególnie tych, którzy nie przepadają za długimi i ponurymi dniami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Piotr Woźny, prezes ZE PAK: Czeka nas smogowa zima

To właśnie nachylenie osi obrotu Ziemi do płaszczyzny jej orbity, w połączeniu z ruchem obiegowym dookoła Słońca sprawia, że możemy cieszyć się aż czterema porami roku, a tym samym różnymi warunkami oświetlenia dla danej półkuli. W związku z tym to właśnie zimą występuje okres najkrótszych dni i najdłuższych nocy w roku.

Astronomiczna zima 2021 w tym roku zaczęła się szybciej niż ta kalendarzowa

To właśnie w astronomiczną zimę przypada przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku. Zazwyczaj ma ona miejsce 21 lub 22 grudnia. Następuje wtedy zjawisko wędrówki Słońca po zwrotniku Koziorożca, które powoduje, że dzień trwa niecałe 8 godzin. W tym roku zima astronomiczna rozpoczęła się we wtorek 21 grudnia. Wschód słońca mogliśmy obserwować około godziny 7, a zachód około godziny 15. 

Astronomiczna zima 2021 to dla niektórych dobra wiadomość

Od momentu przesilenia zimowego, noc staje się coraz krótsza, a dzień dłuższy. Jest to dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy czekają z utęsknieniem na słoneczne i jasne dni. Oczywiście zauważalną różnicę będziemy mogli dostrzec, dopiero gdy nastąpi równonoc wiosenna. W 2022 roku będzie ona miała miejsce 20 marca. 

Rozpoczęła się już także kalendarzowa zima 2021 

Zimę możemy rozróżnić na podstawie innych kryteriów. Jednym z nich jest zima kalendarzowa, która co roku wypada w ten sam dzień, czyli 22 grudnia. Istnieje też tzw. zima fenologiczna, która oznacza mocno lub całkowicie zahamowany okres wegetacji roślin. Możemy wyróżnić również zimę klimatogeniczną. Występuje ona w momencie, gdy średnie temperatury dobowe są równe lub niższe niż 0 stopni Celsjusza.

Więcej o: