Więcej domowych sposobów i porad znajdziesz na Gazeta.pl
Rybiki zasiedlają głównie ciepłe i wilgotne miejsca, takie jak łazienki, szafki kuchenne czy spiżarnie. Do domów i mieszkań przedostają się poprzez różne nieszczelności (np. kratki odpływowe czy dziury w ścianach). Najczęściej spotykane są w blokach, gdzie znacznie dużo łatwiej rozprzestrzeniają się pomiędzy sąsiadami. Jeśli rybiki cukrowe pojawią się w mieszkaniu sporadycznie, ich obecności można nawet nie zauważyć. Jednak kiedy występują masowo, działają na nerwy i sprawiają, że chcemy się ich jak najszybciej pozbyć - najlepiej domowymi sposobami.
Choć rybiki przede wszystkim żywią się tym, co zawiera skrobię oraz cukry złożone, to pożywienie znajdą niemal we wszystkim, co znaleźć można na naszych podłogach: okruszki, włosy, naskórek, papier, a nawet ręczniki. Co więcej, tam, gdzie jest wilgoć, zjadają także pleśń. Chcąc więc zapobiegać rybikom, musisz po prostu "pozbawiać je pożywienia", czyli częściej sprzątać.
Rybiki preferują wilgotne i ciepłe pomieszczenia, a nie lubią chłodu, przeciągów i suchych pomieszczeń. Częste wietrzenie mieszkania, a przede wszystkim łazienki (szczególnie po każdej kąpieli) skutecznie utrudni życie rybikom.
W usunięciu rybików z domu pomoże również domowy preparat na bazie soku z cytryny. Wystarczy zmieszać szklankę wody z sokiem wyciśniętym z dwóch cytryn i przelać do butelki z atomizerem. Następnie opryskać miejsca ich bytowania i gotowe!
Rybiki cukrowe najczęściej gnieżdżą się w ciemnych i wilgotnych miejscach, jak np. drobne szczeliny w ścianach czy podłodze. Jeśli nie zabezpieczymy przy pomocy silikonu wszystkich takich zakamarków, które mogą być ich potencjalnym miejscem zamieszkania i składowania jaj, możemy mieć pewność, że problem z rybikami mimo naszych starań nie zniknie.