Kto przynosi prezenty w Polsce? Nie zawsze jest to Święty Mikołaj. Na Płaskowyżu Tarnogrodzkim robią to Krasnoludki

Zastanawialiście się kiedyś, kto przynosi prezenty w Polsce? Jak się okazuje, nie zawsze odpowiedz, brzmi Święty Mikołaj. W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, może to robić Gwiazdka, Dzieciątko Jezus lub Krasnoludki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od kiedy byliśmy mali, przedstawiano nam w bajkach, filmach czy opowieściach, że prezenty pod choinkę przynosi Święty Mikołaj. Nie jest tak jednak w każdej części Polski. W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, może to robić Gwiazdka, Dzieciątko Jezus lub Krasnoludki. Dowiedz się, gdzie panują takie tradycje.

Zobacz wideo Pakujemy i ozdabiamy prezenty

Prezenty pod choinką. Skąd pochodzi tradycja?

Świąteczny zwyczaj obdarowywania prezentami najbliższych jest obchodzony w większości regionów świata w Boże Narodzenie a w Polsce w Wigilię. Prezenty odnajduje się pod choinką. Tradycja znana jest już od XIII wieku i nawiązywać ma do darów, jakie złożyli Trzej Królowie Jezusowi. Na skutek przenikania do europejskiej tradycji kultury amerykańskiej także w Europie święty Mikołaj utożsamiany jest coraz częściej ze świątecznymi prezentami. Jednak nie zawsze tak było.

Kto przynosi prezenty w Polsce na Boże Narodzenie? Nie zawsze jest to Święty Mikołaj

W zależności od regionu, w jakim mieszkamy, różne postacie obdarowywały dzieci i dorosłych prezentami. Święty Mikołaj we wszystkich regionach obdarowuje dzieci 6 grudnia, lecz pod choinką podarki zostawia ktoś inny.

W Wielkopolsce, na Kujawach, na Pałukach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie tradycyjnie pod choinkę przynosi Gwiazdor. Na Śląsku Cieszyńskim i w Małopolsce prezenty zostawia Aniołek. Na Górnym Śląsku przynosi je Dzieciątko utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa. Na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie podarki przynosi Gwiazdka. A co ciekawe mieszkańcom Płaskowyżu Tarnogrodzkiego prezenty przynoszą krasnoludki.

Kto przynosi Prezenty poza granicami polski? Robą to śnieżynka i Trzej Królowie

Z ciekawszych postaci obdarowujących prezentami naszych sąsiadów są np. Śnieżynka i Dziadek Mróz. Tradycja ta pochodzi z Rosji, gdzie Mikołaj z Miry był otoczony kultem jako patron uciśnionych i skrzywdzonych, ale przejętą z zachodu postać rozdającą dzieciom prezenty nazwano Dziadkiem Mrozem, ze względu na podobieństwo do bajkowej postaci nazywanej Moroz Krasnyj Nos. Zgodnie z tradycją, rozdaje on prezenty wraz ze Śnieżynką. W tradycji bizantyńskiej natomiast jego odpowiednikiem jest Święty Bazyli, który obdarowuje prezentami dzieci w dniu 1 stycznia. Natomiast w Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie dopiero 6 stycznia. Dzieci w tym kraju nie znajdują żadnego prezentu pod choinką.

Więcej o: