O której będzie pierwsza gwiazdka 2021? Kiedy ją wypatrzysz, możesz siadać do wigilijnej kolacji

O której będzie pierwsza gwiazdka 2021? Zachód słońca dziś jest przewidziany na wczesną godzinę. Kiedy pojawi się na niebie, można oficjalnie rozpocząć święowanie i zasiąść do wieczerzy. Na pierwszą gwiazdkę najbardziej czekają dzieci. Skąd pochodzi ta tradycja?

Gwiazda Betlejemska przedstawiana jest najczęściej jako gwiazda z ogonem, czyli kometa. Dziś jest to widok niemal niemożliwy do zobaczenia. Źródła historyczne z Chin mówią jednak o komecie, która pojawiła się w 5 roku przed naszą erą. Być może była to właśnie gwiazda, zwiastująca przyjście na świat Jezusa. Niezależnie od tego w co wierzymy, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę jest miłą tradycją, kultywowaną w wielu rodzinach. Pierwszej gwiazdki oczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. O której godzinie możemy spodziewać się jej w tym roku? Okazuje się, że do Wigilii możemy zasiąść o wczesnej porze.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szadkowska: Zaledwie 26% ankietowanych deklaruje, że chce kupić żywego karpia

Pierwsza gwiazdka, to tradycja o podłożu biblijnym. Dlaczego czekamy na zachód słońca?

Tradycyjna "pierwsza gwiazdka" to symbol, na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej. Wg Biblii, kiedy Jezus się narodził, na niebie pojawiła się wyjątkowo jasna gwiazda, która zaprowadziła trzech króli z darami wprost do stajenki, w której znajdowała się Maryja, Józef i Dzieciątko. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, kiedy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, można rozpocząć świętowanie.

"O której będzie pierwsza gwiazdka?" To pytanie najczęściej zadają dzieci

To właśnie dzieci w wielu domach wypatrują pierwszej gwiazdki. To forma zabawy, która ma poprzedzić zasiadanie do wigilijnego stołu. Dorośli pochłonięci przygotowaniami, proszą dzieci aby wyglądały przez okno. Te z kolei nie mogą doczekać się Wigilii, bo wiedzą że dostaną podarki. W momencie, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, oficjalnie kończy się też adwent i post.

Kasia Cichopek ma zamszowe botki i modną sukienkę na wiosnę Kasia Cichopek ma sukienkę na święta! Podobna w Reserved

Pierwsza gwiazdka 2021: Zachód słońca dziś wyjątkowo wcześnie

Zimą słońce zachodzi bardzo wcześnie. Tego roku przewidywany zachód będzie miał miejsce około godziny 15:30. To oznacza, że już koło godziny 16 możemy wypatrywać na niebie gwiazd. Jeśli będzie bezchmurne, z łatwością dojrzymy migające światła.

Co zrobić, by po smażeniu karpia nie pozostały ci zatkane rury? Co zrobić, by po smażeniu karpia nie zostawały zatkane rury?

Więcej o: