Nadeszła Wigilia! Czy jest post w tym dniu? Wątpliwości rozwiewa Episkopat

Wigilia, a post, czyli dylemat wielu katolików, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie, czy 24 grudnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wiele osób ma w tym zakresie wątpliwości, ponieważ w tym roku dodatkowo Wigilia przypada w piątek. Odpowiedzi udzielił zatem Episkopat.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Blanka Lipińska pokazuje nowe mieszkanie. W salonie czarna choinka

Wigilia Narodzenia Pańskiego dla wielu osób kojarzy się z dniem, w którym obowiązuje post. Stąd też często w domach obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych, także podczas wieczornej kolacji. Czy rzeczywiście musimy rezygnować z mięsa w tym dniu? Podpowiadamy. 

Kasia Cichopek ma zamszowe botki i modną sukienkę na wiosnę Kasia Cichopek ma sukienkę na święta! Podobna w Reserved

Rozpoczyna się Wigilia. Czy jest post mięsny w tym dniu? 

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak zaznaczył, że kultywowanie tradycji postu 24 grudnia to jeden z piękniejszych zwyczajów polskich, jednak według przepisów prawa kanonicznego, nie jest on obowiązkowy. Natomiast z uwagi na to, że w tym roku Wigilia przypada w piątek, który określany jest jako dzień pokutny, post należy zachować obowiązkowo. 

Wigilia, a post: nowelizacja tekstu przykazań kościelnych zawiera dokładne zalecenia

Dokładne zalecenia, co do stosowania postu w Wigilię zawiera uchwała Konferencji Episkopatu Polski z 13 marca 2014 r., w której możemy przeczytać, że: 

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości. Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego. 

Czy w Wigilię można jeść mięso? Ostateczna decyzja należy do diecezji

Jak podkreśla ks. Leszek Gęsiak, post obowiązuje zatem 24 grudnia do godziny 24:00. Mogą wystąpić natomiast od tej sytuacji wyjątki, jeśli biskupi diecezjalni ogłoszą na terenie swoich diecezji dyspensę, zwolnią od przestrzegania tego przepisu prawa kościelnego w tym dniu.

Aby oszczędzać, trzeba najpierw przeanalizować, na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Większość pochłania żywność. Zerowy VAT na żywność może skutkować dotkliwymi podwyżkami

Więcej o: