Jak złożyć serwetki? Sposób na efektowne przygotowanie świątecznego stołu

Przygotowując wigilijny obiad, dbamy o każdy detal, aby oczarować naszych najbliższych nie tylko zaserwowanymi potrawami. Sposobów na to, aby również zastawa prezentowała się efektownie, jest wiele. Jednym z nich są ciekawie ułożone serwetki. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu jak to zrobić, to mamy kilka inspiracji, jak złożyć serwetki na stół.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jurorzy "MasterChef Junior" opowiadają o świętach w swoim domu

Choć składanie serwetek w przeróżne wzory może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowane, to nic bardziej mylnego. Wystarczy odrobina cierpliwości, aby przygotować efektowne serwetki w domu. Najlepsze efekty uzyskamy, wybierając serwetki flizelinowe, które są nieco większe i sztywniejsze, gdyż łatwiej będzie nam je ułożyć. Natomiast jeśli takimi nie dysponujemy, to śmiało możemy skorzystać z tych dostępnych w popularnych marketach.

Kasia Cichopek ma zamszowe botki i modną sukienkę na wiosnę Kasia Cichopek ma sukienkę na święta! Podobna w Reserved

Kieszonka na sztućce, czyli najprostszy sposób na to, jak złożyć serwetkę

Rozpoczynamy od złożenia serwetki na cztery równe części tak, aby powstał kwadrat. Układamy serwetkę w sposób, który pozwoli na jej swobodne rozłożenie. Następnie rozkładamy pierwszą warstwę, dzięki czemu powstaną dwa równomierne trójkąty. Delikatnie obracamy serwetkę na drugą stronę. Składamy część serwetki w połowie, kierując ją do lewej strony. Podobnym ruchem składamy do środka prawą stronę, pamiętając jednak, że część ta powinna być włożona do środka utworzonego z dolnej części kieszonki. Gotowe. Chcąc nadać serwetce świątecznego charakteru, możemy udekorować ją ozdobnym sznurkiem jutowym lub kokardką. 

 

Jak złożyć serwetkę efektownie? Wykorzystaj kształt gwiazdy betlejemskiej

Do tego ułożenia będziemy potrzebowali większej serwetki. Serwetkę musimy rozłożyć na płaskiej powierzchni i złożyć do środka jej każdy róg w taki sposób, aby powstał mniejszy kwadrat. Następnie rogi mniejszego kwadratu ponownie składamy do środka. Obracamy serwetkę na drugą stronę i czynność powtarzamy. Na koniec pozostaje ze spodu serwetki wywinąć każdy trójkąt do góry, co pozwoli nam uformować gwiazdę

Chrześcijańskie życzenia bożonarodzeniowe gotowe do wysłania Chrześcijańskie życzenia bożonarodzeniowe gotowe do wysłania

Świąteczny sposób na to, jak złożyć serwetkę. Szybka metoda na choinkę z serwetki

Składamy dużą serwetkę na cztery części, aby powstał kwadrat. Chwytamy za pierwszą warstwę w górnym rogu i składamy w taki sposób, by powstał trójkąt. Z każdą kolejną warstwą postępujemy tak samo, zostawiając około centymetrowe przerwy pomiędzy warstwami. Następnie odwracamy serwetkę na drugą stronę. Prawy oraz lewy bok składamy do środka na około 1/3 długości podstawy i ponownie odwracamy serwetkę. Pierwszą warstwę choinki odwijamy do góry, formując czubek choinki. Czynność powtarzamy z kolejnymi warstwami, chowając górny róg pod spód poprzedniej warstwy.

 
Więcej o: