Świąteczne gafy Polaków. Większość z nas popełnia te błędy przy świątecznym stole

Święta Bożego Narodzenia z założenia powinny być czasem spokoju, spędzonym w miłej, rodzinnej atmosferze. Niestety, dla wielu z nas są to jedne z najbardziej stresujących dni w roku. Jak wynika z badań, w prawie połowie polskich domów dochodzi wtedy do kłótni.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Co jest tego powodem? Jak się okazuje, większość z nas popełnia błędy, które odpowiedzialne są za zniszczenie świątecznej atmosfery. Co najczęściej robimy źle?

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu? Nie zawsze! Trzeba pamiętać, jakich błędów nie popełniać:

Zobacz wideo

Rodzinne gafy, które rujnują świąteczną atmosferę

Jak wynika z zeszłorocznego badania „Świąteczne gafy Polaków" zrealizowanego przez serwis  "Prezentmarzeń", najczęściej rodzinną atmosferę psuje kłótnia przy świątecznym stole - potwierdziło to, aż 49 proc. respondentów. Świąteczne wpadki związane są głównie z drażliwymi tematami rozmów (34 proc.), upijaniem się przy świątecznym stole (32 proc.), a także ogólnie z zachowaniem podczas kolacji (28 proc.).

Błędy popełniamy także podczas wręczania prezentów (14 proc.). Zapominamy m.in. o odklejaniu ceny, ładnym opakowaniu, czy kartce z życzeniami.

Świąteczne wpadki najczęściej przytrafiają się z kolei dziadkom (28 proc.), rodzicom (26 proc.) lub dalszym krewnym (27 proc.) Za znacznie mniej odpowiedzialne jest natomiast rodzeństwo (19 proc.).

A co jest przyczyną popełnianych przez nas gaf akurat w tym okresie? Przede wszystkim presja związana ze świętami i towarzyszący im natłok obowiązków (28 proc.), a także stres (19 proc.).

Więcej o: