Obostrzenia na sylwestra 2021. Ministerstwo nie wyklucza wprowadzenia nowych restrykcji

W związku z dużą dynamiką zachorowań w Polsce zostały wprowadzone od 15 grudnia nowe limity i restrykcje. Według ich założeń, noc sylwestrową będziemy mogli spędzić poza domem. Przynajmniej na ten moment, ponieważ rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Radiem Plus, nie wykluczył, że może to ulec zmianom.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kolorowe smokey eyes idealne na sylwestra

Ubiegłoroczne obostrzenia wielu osobom pokrzyżowały plany na sylwestrową zabawę. Ograniczenie funkcjonowania hoteli uniemożliwiło noworoczne podróże, zaś od godziny 19 obowiązywała tzw. kwarantanna narodowa, wprowadzająca zakaz przemieszczania się aż do godziny 6 następnego dnia. 
Czy w tym roku również możemy spodziewać się podobnych rozwiązań? 

Nowe obostrzenia od 15 grudnia wciąż obowiązują. Część z nich dotyczy nie tylko niezaszczepionych

Nowy wariant koronawirusa omikron sprawił, że Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu nowych obostrzeń, w celu zahamowania rozwoju kolejnej fali pandemii. Od połowy grudnia obowiązujące restrykcje to m.in.: 

  • 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zwiększenie limitu możliwe po zweryfikowaniu osób zaszczepionych,
  • zamknięcie klubów, dyskotek i miejsc do tańczenia,
  • obowiązkowe testy na koronawirusa — testy obowiązkowe także dla zaszczepionych w sytuacji, gdy zamieszkują one z osobą zarażoną oraz na 24 godziny przed przylotem do Polski z kraju spoza strefy Schengen.

Obostrzenia na sylwestra 2021 na ten moment są złagodzone

Wyjątek od zamknięcia miejsc do tańczenia postanowiono jednak uczynić w noc sylwestrową. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia rozporządzenie zostało znowelizowane, dzięki czemu kluby oraz dyskoteki będą mogły być otwarte. Zabawy w tych miejscach będą musiały się natomiast odbywać w reżimie sanitarnym, a udział w nich będzie mogło wziąć maksymalnie do 100 osób. Niewykluczona jest także organizacja imprez plenerowych.

Ministerstwo nie wyklucza, że pojawią się nowe obostrzenia. Sylwester może wyglądać jak rok temu?

W czwartek 23 grudnia rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz był gościem Radia Plus. Podczas pytań o nowe obostrzenia na 31 grudnia, Andrusiewicz zapewnił, że na ten moment sylwester w tych obostrzeniach epidemicznych będzie mógł się odbyć, jednak niewykluczone, że sytuacja ta może ulec zmianom: 

Jeżeli będziemy widzieć, że przybywa przypadków omikrona, jednocześnie będziemy zauważać, że znowu być może nam przybywa zajętych łóżek szpitalnych, to trzeba będzie podejmować szybkie decyzje.
Więcej o: