Mokre okna w zimę, to problem w wielu domach. Podopowiadamy, jak wyregulować okna, aby tego uniknąć

Regulacja okna PCV nie jest trudna! Ta prosta umiejętność sprawi, że mokre okna w zimę nie będą już twoim problemem. Parujące okna w domu to częsty widok, zwłaszcza o tej porze roku. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby przygotować okna na zimę.

Zimą temperatury w Polsce potrafią być naprawdę niskie. Odczuwamy to nie tylko na zewnątrz, ale i w naszych domach. Kaloryfery zaczynają grzać, a na oknach pojawi się...para. Niestety, to problem wielu osób, zwłaszcza tych mieszkających w blokach. Nie każdy wie, ale okna PCV mają specjalną funkcję. Z łatwością możesz przestawić ich tryb na zimowy, aby uniknąć wilgotnych szyb. Jak to zrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Dlaczego okna parują zimą? Wynika to z różnicy temperatur

Jeśli myślisz, że woda skraplająca się w mieszkaniu pochodzi z zewnątrz, to jesteś w błędzie. W okresie zimowym okna parują, ponieważ gromadzi się na nich wilgoć z mieszkania. Jest to moment tzw. przekroczenia punktu rosy, właśnie wtedy woda na szybach zaczyna się skraplać. Im wyższa jest temperatura w naszym mieszkaniu, czy domu - tym większe ryzyko parujących szyb.

Czy parujące okna w domu mogą powodować pleśń lub prowadzić do innych kłopotów?

W najbardziej skrajnych przypadkach, na oknach może pojawić się lód. Jest to nie tyle groźne, co kłopotliwe zjawisko. Ilość pary wodnej może też wpłynąć na trwałe zawilgocenie pomieszczenia. Pleśń pojawia się z tego powodu naprawdę rzadko, ale jeśli już to może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Oto jak wyregulować okna na zimę. Prosty trik, który warto znać

Regulacja okna na zimę wpływa znacząco na zlikwidowanie problemu zaparowanych szyb. Polega ona na doszczelnieniu okien, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie zatrzymywało się więcej ciepła, rozkręcanie kaloryferów nie będzie konieczne, a okna nie będą bardzo parować. W oknach PCV znajdują się bowiem specjalne bolce. Są one na dole, przy oknie. Należy przekręcić je o 90 stopni względem poprzedniego ułożenia. Trzeba uważać, bo są rozstawione w dosyć sporych odstępach i posiadają nieregularny kształt, przez co czasem trudno je odróżnić. W zależności od swojego ustawienia mocniej lub lżej dociskają uszczelkę, która znajduje się na ramieniu okna. Inne sposoby na pozbycie się pary to:

  • Zbadanie wilgotności powietrza w domu – zalecana wilgotność powietrza w domu to ok. 40 – 50%.
  • Sprawdzenie działania wentylacji – jeżeli w pomieszczeniu wentylacja nie działa, koniecznie zadbaj o naprawę. Jeśli wentylacja grawitacyjna nie jest wystarczająca, zastąp ją wentylacją mechaniczną.
  • Okna z mikro wentylacją – okucia z tą funkcją zapewnią stały dopływ świeżego powietrza i usuną nadmiar wilgoci z pomieszczenia.
  • Nawiewniki – mogą być zamontowane w oknach lub ścianach. Doprowadzają one świeże powietrze do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach.
  • Wietrzenie mieszkania – pamiętaj, że także jesienią i zimą konieczne jest regularne i intensywne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Wystarczy, że otworzysz okna na kilkanaście minut dwa razy dziennie.
  • Osuszacz – jeśli wilgoć zagościła w Twoim domu na stałe, zastanów się nad zakupem osuszacza powietrza. Takie urządzenie potrafi w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody.
Więcej o: