Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii został w czwartek 23 grudnia 2021 roku, skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w społeczeństwie przewiduje on obowiązkowe szczepienia, jednak nie dla wszystkich.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia zostało skierowane do publikacji, a to oznacza, że wybrane grupy będą miały czas do 1 marca 2022 roku na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Obowiązkowymi szczepieniami zostały objęte osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci oraz studenci przygotowujący się do wykonywania zawodu medycznego.
Krótsza ważność certyfikatów covidowych zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej będzie obowiązywała aż w 27 krajach UE, w tym w Polsce. Od 1 lutego 2022 roku będą one ważnie nie przez 12 miesięcy, jak dotychczas, a 9. Co istotne, według informacji przekazanych przez rzecznika Ministerstwa Zdrowia, krótsze paszporty covidowe będą nie tylko te wydane po 1 lutym, ale również wszystkie wcześniejsze.
Inne rozwiązanie, które miałoby zachęcić Polaków do szczepień przedstawił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" doradca premiera ds. COVID-19 Andrzej Horban. Jego zdaniem szczepienia powinny być obowiązkowe dla wszystkich. W przypadku osób, które odmówiłyby przyjęcia szczepionki, powinna zostać zastosowana wyższa składka ZUS. Horban sugeruje ponadto, że obligatoryjna powinna stać się weryfikacja paszportów szczepionkowych.