Obowiązkowe szczepienia w Polsce na COVID już od nowego roku. Jest projekt rozporządzenia

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia od 2022 roku zostają wprowadzone obowiązkowe szczepienia w Polsce na COVID. Czas na przyjęcie szczepionki jest ograniczony, jednak obowiązek ten obejmie tylko określone grupy zawodowe i społeczne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia? Prof. Wiącek: Tak, w stanie klęski żywiołowej

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii został w czwartek 23 grudnia 2021 roku, skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w społeczeństwie przewiduje on obowiązkowe szczepienia, jednak nie dla wszystkich.

Dorota Gardias Buty na zimę Doroty Gardias to hit sezonu! Podobne są w CCC

Obowiązkowe szczepienia w Polsce na COVID będą dla trzech grup

Rozporządzenie Ministra Zdrowia zostało skierowane do publikacji, a to oznacza, że wybrane grupy będą miały czas do 1 marca 2022 roku na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Obowiązkowymi szczepieniami zostały objęte osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci oraz studenci przygotowujący się do wykonywania zawodu medycznego. 

Nie będą to jedyne zmiany od nowego roku. Paszporty covidowe z krótszym terminem ważności

Krótsza ważność certyfikatów covidowych zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej będzie obowiązywała aż w 27 krajach UE, w tym w Polsce. Od 1 lutego 2022 roku będą one ważnie nie przez 12 miesięcy, jak dotychczas, a 9. Co istotne, według informacji przekazanych przez rzecznika Ministerstwa Zdrowia, krótsze paszporty covidowe będą nie tylko te wydane po 1 lutym, ale również wszystkie wcześniejsze. 

Świadczenie Nowe świadczenie od 1 stycznia to dodatkowe 1000 zł co miesiąc!

Pojawiają się też inne pomysły na walkę z pandemią koronawirusa

Inne rozwiązanie, które miałoby zachęcić Polaków do szczepień przedstawił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" doradca premiera ds. COVID-19 Andrzej Horban. Jego zdaniem szczepienia powinny być obowiązkowe dla wszystkich. W przypadku osób, które odmówiłyby przyjęcia szczepionki, powinna zostać zastosowana wyższa składka ZUS. Horban sugeruje ponadto, że obligatoryjna powinna stać się weryfikacja paszportów szczepionkowych.

Więcej o: