Papież Franciszek o przemocy wobec kobiet. "Krzywdzić kobietę to obrażać Boga"

Papież Franciszek w czasie noworocznej homilii przemoc wobec kobiet nazwał "zniewagą Boga". Zwierzchnik Kościoła katolickiego przypomniał także o tym, że w czasie pandemii sytuacja wielu z nich znacznie się pogorszyła.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Ten rząd nie prowadzi polityki, ktora sprzyjałaby kobietom"

1 stycznia w Kościele katolickim to Światowy Dzień Pokoju. W czasie mszy świętej papież mówił o trudnej sytuacji wielu kobiet

"Z kobiety Bóg przyjął nasze człowieczeństwo"

Papież Franciszek podkreślił, że zdecydowanie sprzeciwia się przemocy wobec kobiet. - Wystarczy już przemocy wobec kobiet. Krzywdzić kobietę to obrażać Boga. A to z kobiety Bóg przyjął nasze człowieczeństwo - cytuje Franciszka watykański serwis VaticanNews.

Jak przypomniał papież, w ostatnim czasie sytuacja kobiet doznających przemocy domowej znacznie się pogorszyła. W trakcie pandemii wiele z nich została zmuszona do przebywania przez cały czas ze swoimi oprawcami. 

Zwierzchnik Kościoła katolickiego mówił także o tym, że obecna sytuacja jest trudna dla wielu osób. Wielu z nas obawia się o przyszłość, jest przytłoczonych sytuacją społeczną. [...] Patrząc na Maryję trzymającą w ramionach Syna, myślę o matkach oraz ich dzieciach uciekających przed wojnami i głodem lub czekających w obozach dla uchodźców - powiedział papież.

 

Przemoc wobec kobiet w Polsce

Przemoc domowa, zwłaszcza przemoc wobec kobiet, jest ciągle poważnym problemem w naszym kraju. Zgodnie z oficjalnymi danymi rządowymi w 2018 r. liczba osób dotkniętych przemocą wyniosła 224 251 osób (w tym 122 372 kobiet, 36 148 mężczyzn oraz 65 731 dzieci).

W marcu ubiegłego roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender" autorstwa Ordo Iuris oraz Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego. Jednym z głównych założeń projektu było wypowiedzenie przez Polskę Konwencji stambulskiej, która zdaniem autorów projektu jest "nacechowana ideologicznie". Konwencja stambulska opracowana przez Radę Europy została ratyfikowana przez Polskę w 2015 r. Jej głównym celem jest stworzenie odpowiednich ram do prawnego przeciwdziałania przemocy, w szczególności tej, która dotyka kobiety. Dokument zawiera rozwiązania w zakresie m.in. strategii, profilaktyki, ochrony i wsparcia ofiar oraz ścigania sprawców.

Terapeutka: przemoc domowa jest szczególnie traumatyczna, ponieważ pochodzi od osoby, którą się kocha Ofiara przemocy domowej może mieć takie same objawy jak żołnierz wracający z wojny

Zdecydowana większość Polek chce prawa do aborcji Zdecydowana większość Polek chce dostępu do aborcji. Wyniki badań

Więcej o: