Rok 2022. Tak go sobie wyobrażano sto lat temu. "Dwugodzinny dzień pracy"

Na facebookowym profilu Uniwersytetu Wrocławskiego opublikowano artykuł z Ilustrowanego Kuriera Codziennego, który ukazał się w 1922 roku. Zastanawiano się w nim nad tym, jak świat będzie wyglądał w 2022 roku. Ile z przewidywań się sprawdziło?

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

W 1922 roku zastanawiano się, jak świat będzie wyglądał za sto lat, w 2022 roku, który właśnie się rozpoczął. Część przewidywań ekspertów zamieszczono w artykule opublikowanym na łamach "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". I chociaż część prognoz rzeczywiście się sprawdziła, wiele z nich wciąż wydaje się być odległa.

Proste triki, dzięki którym rodzinne zdjęcia wejdą na inny poziom:

Zobacz wideo

Jak będzie wyglądał rok 2022? Prognozy sprzed stu lat

"Za sto lat książki i gazety nie będą się już drukować. Ukazywać się one będą na ekranie kinematograficznym. Edukacja odbywać się będzie przy pomocy ekranu. Istnieć będą wówczas szkoły-kina i kina-biblioteki" - brzmiała jedna z opublikowanych teorii. I rzeczywiście, można uznać ją za częściowo spełnioną. Co prawda, książki i gazety wciąż są drukowane, jednak czytelnictwo, jak i edukacja w dużej mierze przeniosły się do świata cyfrowego, a elektronika stała się już niedołącznym elementem naszej codzienności.

"Nie będzie ani nafty, ani węgla. Wynaleziony będzie sposób zużytkowania energii radioaktywnej promieni słonecznych. (...) Dzięki postępom, dokonanym przez techników, dzień pracy, który przed stu laty wynosił szesnaście godzin na dobę, a który dziś wynosi osiem godzin, będzie za sto lat wynosił tylko dwie godziny" - przewidywał z kolei Walter N. Polakow.

Talibowie zmieniają wygląd manekinów w sklepach. 'Były czczone jak bożki'Talibowie zmieniają wygląd manekinów w sklepach. "Były czczone jak bożki"

I znów przepowiednia częściowo się sprawdziła - odnawialne źródła energii, jak fotowoltaika rzeczywiście ogrywają coraz większą rolę we współczesnym świecie, a wyeliminowanie i zastąpienie węgla ekologicznymi sposobami pozyskiwania energii dla wielu krajów stało się już priorytetem. Niestety, przepowiednia dotycząca dwugodzinnego czasu pracy, okazała się zupełnie nietrafiona. Choć istnieje wiele technologicznych nowinek, które rzeczywiście nam ją ułatwiają, wymiar pracy wciąż pozostaje niezmieniony.

W 1922 roku przewidywano także m.in. pełne równouprawnienie. "Kobieta będzie pod każdym względem równa mężczyźnie. Wypełniać ona będzie zadania, do których jest najbardziej ukwalifikowana, gdyż starania, jakiemi teraz otacza rodzinę, będą ogromnie uproszczone przez wynalazki i współdziałanie męża" - prorokowała Mary Garrett Hay, prezydentka klubu wyborczego kobiet w Nowym Jorku.

Sytuacja kobiet rzeczywiście znacząco się zmieniła, a bariery pomiędzy płciami stały zdecydowanie bardziej płynne, jednak wciąż jesteśmy dalecy od całkowitego równouprawnienia. Kobiety wciąż są dyskryminowane ze względu na płeć, co pokazują, chociażby mniejsze zarobki od mężczyzn. Drugą część przepowiedni można jednak uznać za spełnioną - powstało wiele technologicznych udogodnień, które znacząco ułatwiają obowiązki domowe, a mężczyźni zdecydowanie bardziej niż wcześniej angażują się w opiekę nad domem.

Kasia TuskKasia Tusk zachęca do szczepienia. "Wiele bym dała, by oszczędzić córeczce bólu"

Więcej o: