Kuchnia w bloku. Jak zaaranżować malutką kuchnię?

Jak powinna być urządzona kuchnia w bloku? Takie przestrzenie są często bardzo wymagające. Odpowiednio dobierając kolory, faktury i meble, możemy jednak estetycznie i funkcjonalnie ją zagospodarować.

Kuchnia w bloku. Od czego zacząć?

Jak powinna być urządzona niewielka kuchnia w bloku? Przede wszystkim trzeba zacząć od dobrego projektu. Także w małej przestrzeni można pomieścić wszystkie niezbędne funkcjonalności, ale wymaga to wiele sprytu i dobrze przemyślanych rozwiązań. Pamiętajmy też, że takie pomieszczenie nie musi być nudne czy brzydkie. Także w małym pomieszczeniu można pomieścić stylową aranżację. 

 

Funkcjonalna kuchnia to taka, w której zmieszczą się wszystkie niezbędne strefy. Dotyczy to również małych pomieszczeń. Trzeba tu urządzić:

  • strefę zapasów
  • strefę przechowywania
  • strefę zmywania
  • strefę przygotowania
  • strefę gotowania

Mała kuchnia - styl aranżacji i kolory

Mała kuchnia może być stylowa, ale wnętrze jednak ogranicza nas poniekąd w wyborach. Dlaczego właśnie tutaj wybiera się często minimalizm, styl skandynawski lub nawet glamour, ale o ograniczonej palecie barw? Warto wiedzieć, że powinny tutaj dominować jasne kolory. Nie musi być to wcale biel, ale generalnie to taka właśnie kolorystyka pomoże rozświetlić przestrzeń. Błędem jest też łączenie w małym pomieszczeniu zbyt dużej liczby barw, co może sprawiać wrażenie dodatkowego podzielenia już i tak niewielkiego pomieszczenia.

Mała kuchnia. Zdjęcie ilustracyjneMała kuchnia. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Charakterystyczne dla kuchni w stylu glamour błyszczące blaty i płytki także mogą się tu sprawdzić. Warto przy tym dodać, że na podłodze sprawdzą się także płytki wielkoformatowe o połyskliwym wykończeniu. Nie jest prawdą, że takie materiały są złym rozwiązaniem w niewielkich kuchniach. Trzeba tylko zadbać o to, żeby fugi były maksymalnie wąskie i najlepiej nieprzesadnie kontrastujące z barwą płytek.   

Zobacz wideo Czyścimy akcesoria kuchenne - sztućce, drewniane łyżki, deskę do krojenia i naczynia

Malutka kuchnia w bloku a meble na wymiar

Niewątpliwie malutka kuchnia w bloku jest tą przestrzenią, która może być najlepiej zagospodarowana dzięki meblom na wymiar. Oczywiście ich cena będzie wyższa niż modułowych produktów z salonu lub marketu. Zaletą jest jednak możliwość dopasowania wymiarów mebli do kształtu pomieszczenia tak, by dosłownie wykorzystać każdy centymetr powierzchni. Niekiedy sposobem może być zamówienie odpowiednio wysokich szafek tak, by to na ścianach stworzyć np. więcej miejsca dla przechowywania. Meble na wymiar są wręcz nieodzowne tam, gdzie w grę wchodzi zagospodarowanie pomieszczenia znajdującego się pod skosami. 

Kuchnia w bloku. Zdjęcie ilustracyjneKuchnia w bloku. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz też: Przedpokój. Jak sprawić, żeby korytarz był piękny i funkcjonalny?

Aranżacja małej kuchni - miejsce do przechowywania i dla zapasów

Aranżacja małej kuchni stwarza często problemy w kwestii wygospodarowania dość dużej ilości miejsca do przechowywania. Warto jednak kierować się zasadą minimalizmu - pozostawiamy tutaj tylko ten asortyment, który jest często używany. Urządzenia wykorzystywane sporadycznie mogą znaleźć swoje miejsce gdzie indziej.

 

Konieczne jest też zorganizowanie strefy zapasów dla podstawowych produktów. W dużej kuchni bardzo wygodne jest przechowywanie ich tutaj nawet w większej ilości. W tym przypadku wystarczy miejsce na codzienne ilości pieczywa, mąki, makaronu, ryżu, kawy czy herbaty.  

Wąska kuchnia w bloku - sposoby na funkcjonalną przestrzeń

Również wąska kuchnia w bloku nie musi być niewygodna. Najbardziej popularnym układem mebli jest ten w kształcie litery L. Warto zainwestować przy tym w głęboką szafkę w rogu, która pomieści bardzo wiele sprzętów. Przydadzą się tu jednak funkcjonalne rozwiązania np. w postaci koszy cargo. Także zagospodarowanie ścian jest bardzo ważne - w grę wchodzi wykorzystanie relingów, szyn, haczyków i listew magnetycznych. Jeśli chcemy mieć tutaj miejsce do spożywania posiłków, to powinniśmy zainwestować w niewielki opuszczany blat z mocowaniem na ścianie. Można go wykorzystywać tylko wtedy, gdy jest niezbędny. Potem zaś złożyć tak, aby nie zawadzał.   

 

Zobacz też: Wybrano kolor roku 2022! Veri Peri to połączenie pomysłowości, kreatywności i nowej energii

Więcej o: