Czym i jak prać firanki? Ten prosty trik sprawi, że pozostaną śnieżnobiałe na dłużej

Kiedy zwykły proszek przestaje sobie dawać radę, warto wypróbować te sprawdzone metody domowe. Większość produktów możemy znaleźć w każdej kuchni, dzięki czemu możemy w prosty sposób odzyskać dawny blask firanek. Co najistotniejsze, są one dla materiału całkowicie bezpieczne. Dowiedz się, jak prać firanki prawidłowo.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Firanki pierzemy zazwyczaj kilka razy do roku, a zatem warto zadbać o prawidłowy sposób wykonywania tej czynności. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Co więcej, zamiast inwestować w drogą chemię, możemy wykorzystać do prania ogólnodostępne produkty spożywcze. Efekt zdecydowanie cię zaskoczy. 

Jak prać firanki? Przede wszystkim zacznij od ich odpowiedniego przygotowania

W przypadku mocno zabrudzonych firanek kluczowe jest namaczanie, które może się różnić w zależności od rodzaju plam. Firany w kuchni, które często nasiąkają tłuszczem, przed praniem warto umieścić w wodzie z płynem do mycia naczyń. Do zakurzonych firanek wystarczy czysta, delikatnie ciepła woda. Przed włożeniem do pralki, firankę należy złożyć w kostkę i jeśli posiadamy, to umieścić ją w specjalnym woreczku na pranie. 

Pranie firanek domowymi sposobami pozwoli przywrócić ich biel 

Firanki nastawiamy w pralce na maksymalnie 30 stopni w trybie prania delikatnego lub ręcznego. Zbyt ciepła woda może bowiem zdeformować materiał lub go odbarwić. Chcąc, aby odzyskały one swoją biel nie potrzebujemy mocnych i specjalistycznych środków. Najlepsze są domowe sposoby z użyciem produktów dostępnych w każdej kuchni: 

  • sól – wcześniej wyprane firanki moczymy w mieszance 3 litrów wody i 4 łyżek soli, a następnie dokładnie je płuczemy i rozwieszamy do wyschnięcia
  • skorupki po jajkach – skorupki wkładamy do lnianego woreczka i umieszczamy w bębnie pralki wraz z firankami,
  • soda oczyszczona – wystarczy, że do prania lub do ostatniego płukania dosypiemy łyżeczkę sody oczyszczonej,
  • sok z cytryny – przed praniem moczymy firanki w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po praniu wywieszamy je natomiast na słońce. 

Podpowiadamy, jak suszyć firanki w bezpieczny dla materiału sposób

Do suszenia firanek sprawdzą się najprostsze metody. W tym przypadku oznacza to rozwieszenie firanki od razu na karniszu. Jednak najlepszą porą na to są dni pochmurne lub godziny wieczorne. Promienie słońca mogą prowadzić do zżółknięcia tkaniny — z wyjątkiem sytuacji, gdy przed praniem były one moczone w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Taki sposób pozwala jednocześnie na uniknięcie odkształceń i zagnieceń, dzięki czemu nie będziemy musieli firanek prasować. 

Więcej o: