Arabia Saudyjska. Kobiety po raz pierwszy w historii kraju będą mogły prowadzić taksówki

Od 2018 roku Saudyjki mogą prowadzić auta. Teraz czeka je kolejna zmiana. Jak ogłosił rząd w Rijadzie, po raz pierwszy kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły posiadać licencje taksówkarskie.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nowa era dla saudyjskich kobiet. W końcu mogą legalnie prowadzić auta

Arabia Saudyjska przez długi czas była ostatnim krajem na świecie, w którym kobiety nie mogły prowadzić aut. Zakaz został zniesiony dopiero w połowie 2018 roku. Od tego czasu kobietom wydano ponad 174 tys. praw jazdy. 

"To pomoże wielu kobietom znaleźć pracę"

Kilka lat po przełomowej decyzji saudyjskie kobiety czeka kolejna zmiana. Jak ogłosił pod koniec ubiegłego tygodnia rząd w Rijadzie, będą mogły one po raz pierwszy posiadać licencje taksówkarskie. 

- Myślę, że to pomoże wielu kobietom znaleźć pracę - powiedziała w rozmowie z "Arab News" tłumaczka Aseel Atif - Lubię prowadzić auto, więc nie miałabym nic przeciwko byciu taksówkarką.

Warto wspomnieć, że zmiana jest najnowszą z reform strategii księcia koronnego Mohammeda bin Salmana "Wizja 2030". Mają one na celu dywersyfikację gospodarki królestwa Arabii Saudyjskiej. Zmiany są chwalone na świecie, nie możemy jednak zapominać, że w Arabii Saudyjskiej kobiety wciąż muszą mierzyć się z poważnymi problemami. Nadal nie cieszą się pełnym równouprawnieniem, a ich wolność słowa jest ograniczana.

Ponad rok temu media na całym świecie obiegła informacja o saudyjskiej aktywistce na rzecz praw kobiet, która została skazana na prawie sześć lat więzienia. Ludżajn al-Hazlul została uznana za winną łamania ustawy o zwalczaniu terroryzmu oraz jego finansowania poprzez nawoływanie do zmiany konstytucji. Poza tym sąd stwierdził, że za pośrednictwem internetu aktywistka służyła "zewnętrznym interesom". W przeszłości kobieta sprzeciwiała się obowiązującemu kobiety zakazowi prowadzenia aut, a także brała udział w udanej kampanii, której celem było przyznanie kobietom prawa głosu w wyborach lokalnych.

Więcej o: