Kiedy rozebrać choinkę według tradycji? Wyznaczonych jest kilka dat. Dopuszczalne są małe odstępstwa

Choinka to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli związanych z Bożym Narodzenie. Wszyscy czekamy na dzień, w którym według tradycji nastąpi wspólne ubieranie choinki, aby poczuć już ten świąteczny klimat. Mało kto wie, że rozbieranie jej również ma wyznaczony dzień. Nawet nie jeden.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Większość z nas wie, że o tym kiedy należy ubrać choinkę, mówi o tym tradycja, która pielęgnowana jest od wielu pokoleń. Chociaż zdarzają się odstępstwa od reguły, w większości ubierana jest w wigilijny poranek. Większość z nas nie wie, jednak że tradycja mówi również o tym kiedy powinniśmy ja rozebrać.

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Do kiedy choinka w domu? Tradycja wyznacza konkretną datę

Najbardziej znaną datą, podczas której powinno rozbierać się choinkę z ozdób, o której większość z nas z pewnością słyszała, jest Objawienie Pańskie, czyli tzw. święto Trzech Króli. Wypada zawsze 6 stycznia. Dla chrześcijan dzień ten jest bardzo ważny. Jest tak dlatego, że przypomina im akt objawienia Boga. Jak sama nazwa wskazuje, święto to również nawiązuje do opowieści o Mędrcach ze Wschodu, którzy udali się do Betlejem, by oddać cześć Jezusowi.

Kiedy rozebrać choinkę? Istnieje druga data

Kolejną, ale już zdecydowanie mniej popularną datą, w którą rozbieramy choinki według tradycji, jest Chrzest Jezusa Chrystusa, nazywane również świętem Chrztu Pańskiego. Uroczystość związane z obchodem tego święta mają datę ruchomą i wypadają w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli. W 2022 roku było to 9 stycznia.

Do kiedy choinka w domu jeśli nadal ładnie wygląda? Trzecia data sprzyja miłośnikom choinek

Jeżeli nasze Bożonarodzeniowe drzewko wciąż zachwycają urodą i nie sypie się, możemy pozostawić je w domu nieco dłużej. Część osób uważa bowiem, że choinkę należy rozebrać dopiero drugiego lutego, w święto Matki Boskiej Gromnicznej nazywane inaczej Ofiarowaniem Pańskim.

Więcej o: