Kot domowy: największe koty na świecie. Jak duże rosną i ile kosztują? Maine Coon, Savannah i inne

Koty i psy to jedne z najpopularniejszych domowych pupili. Rozmiary obydwu tych zwierząt są tak różne, że można nawet je pomylić. Największe koty na świecie trzymane w domu osiągają nawet 21 kg i ponad 1 metr długości. W Polsce duży kot Maine Coon czy Savannah trzymany w domu nie jest już zaskoczeniem i staje się coraz bardziej popularny. Oto kilka ciekawostek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Coraz większa popularność w Polsce zyskuje posiadanie w domu dużego kota. Jednymi z najpopularniejszych ras są Maine Coon czy Savannah. Nic w tym dziwnego, zwierzęta te są niezwykle okazałe i pięknie się prezentują. Każdy z nich jednak osiąga inne wymiary i trzeba zapłacić za nie inną kwotę.

Kot domowy: największe koty na świecie. Savannah zyskuje na popularności

Zdecydowanie największym domowym kotem na świcie jest Savannah. To bardzo młoda rasa. Powstał on z krzyżówki kota domowego z dzikim kotem serwalem. Może osiągnąć on nawet metr długości, a jego waga może wynieść nawet do 20 kg! Kot ten posiada duże, czarne uszy z białymi plamkami, bardzo długie nogi i niezbyt długi ogon, a jego krótkie futerko pokryte jest cętkami. Jego cena waha się od 4000 do nawet 40 000 zł. Z natury koty te tolerują inne zwierzęta, w tym psy. Ich sierść od czasu do czasu musi być szczotkowana grzebieniem lub szczotką z miękkim włosiem. Podawane im pożywienie musi być najwyższej jakości. Z charakteru są porywcze.

savannahsavannah unsplash

Duży kot to zdecydowanie Maine Coon. Jego potoczna nazwa to kot majkun i jest jednym z popularniejszych w Polsce

Kolejny kot to jeden z najpopularniejszych w Polsce jeśli mówimy o największych kotach domowych na świecie. Wbrew pozorom koty Maine Coon nie są bezpośrednio spokrewnione z żadnym gatunkiem kota dzikiego, a mimo to osiągają wyjątkowo duże wymiary. Warto wiedzieć, że rasa ta może osiągać nawet ponad metr długości. Kotki tego gatunku są mniejsze i ważą około 6 kg, kocury 10 kg. Rasa ta oprócz sporych wymiarów posiadają długie, gęste futro, które dodatkowo powiększa je optycznie. Kosz zakupu takiego pupila domowego to około 3000 – 4500 zł. Jest to kwota za kota wykastrowanego. Kot przeznaczony do dalszego rozmnażania kosztuje od 5500 do 7000 zł.

Maine Coon kotMaine Coon kot unsplash

Największe koty na świecie: rekordziści

Rekordzistą pod względem masy ciała jest aktualnie kocur Himmi, należący do mieszkańca Queensland w Australii. Mówi się, że ważył aż 21,3 kg, miał prawie 1 metr długości, a jego wysokość w kłębie wynosiła 38 cm. Ten, najcięższy kot domowy zmarł w 1986 roku.

Legendarny rozmiar osiągnął kot rasy Maine Coon, potwierdzono to wpisem do Księgi Guinnessa. Był to kocur o imieniu Stewie. Kiedy oficjalnie podano długość tego kota, wynosiła 123 cm, licząc od czubka nosa do końca ogona. Niestety, jak poinformowali właściciele kota, Stewie zdechł 11 lutego 2012 r. z powodu raka.

Więcej o: