Jak wygląda dalia kwiat i jakie są jej walory? Dalia to roślina, która z całą pewnością zalicza się do odmian typowo dekoracyjnych. Przywędrowała do nas z Meksyku, jednak ze względu na jej nietuzinkową geometryczną formę, możemy znaleźć jej miłośników na całym świecie. Dalia ogrodowa inaczej określana jest jako georgina. Wywodzi się ona z rodziny astrowatych. Jak wygląda dalia - kwiat o wielu obliczach? Roślina ta osiąga wysokość od 30 do 180 cm. W okresie kwitnięcia kwiat osiągają średnicę maksymalnie do około 25 centymetrów. Jeżeli chodzi o kolorystykę kwiatów, to wybór jest ogromny i możemy znaleźć odmiany dalii w wielu kolorach, w tym nawet w kolorze czarnym! Dowiedz się jak ją pielęgnować i jak powinna wyglądać uprawa.
Dalia: z nasion do doniczek - czyli kiedy możemy zacząć naszą uprawę? Proces ten najlepiej rozpocząć na początku maja. Początek wiosny to idealny moment na wstępne porządkowanie i przygotowania ogrodu. W razie niechcianych przymrozków, będziemy mogli przenieść rośliny do ciepłego pomieszczenia. Należy pamiętać o tym, że dalie są roślinami, które źle znoszą niskie temperatury.
Dalia: jak sadzić i o czym należy pamiętać w szczególności? Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami w okresie lata, to powinniśmy zasiać roślinę do gruntu mniej więcej po 15 maja. Efekty naszej pracy powinniśmy zobaczyć w drugiej połowie lata. Roślina na wytworzenie pierwszych pędów będzie potrzebować około 2 tygodni. Jeżeli chodzi o warunki przestrzenne, to kwiaty należy rozmieścić w rozstawie mniej więcej 70x100 centymetrów. Istotnym jest to, aby korzenie były osadzone głęboko w ziemi. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Dalie uwielbiają kontakt ze słońcem. W okresie wegetacji należy pamiętać zwłaszcza o odżywianiu i podlewaniu.
Dalia: kiedy wykopać i jak przygotować ją do zimowania? Optymalnym momentem będą pierwsze lekkie przymrozki, kiedy zimna temperatura niegroźnie "zetnie rośliny". Wówczas zabezpieczanie dalii należy rozpocząć od przycięcia pędów w okolicy 10-15 centymetrów nad glebą. Zwiędłe końcówki wyrzucamy, a rośliny wykopujemy z gruntu. W tym celu najlepiej użyć wideł ogrodowych. Pamiętajmy o pozbyciu się nadmiaru gleby. Wystarczy je lekko otrząsnąć. Wykopane rośliny warto delikatnie osuszyć, następnie oczyszczamy je i układamy w skrzynkach. Przekładamy dalie do ciemnego i chłodnego pomieszczenia, np. do piwnicy. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 5°C.
Dalia ogrodowa z całą pewnością jest rośliną niezwykle efektowną. Mamy nadzieję, że podane przez nas wskazówki ułatwią jej hodowle, dzięki czemu na stałe zawita ona w ogrodach. Jej piękne kwiaty o różnorodnych kształtach i kolorach stworzą piękne, wielobarwne rabaty.
Zobacz też: Biodynamiczny kalendarz ogrodnika. Co i kiedy sadzić? 2022 rok obfituje w bujne i piękne rośliny