Niewymagające kwiaty doniczkowe do domu: te piękne okazy są niezwykle proste w pielęgnacji

Wybierając kwiaty doniczkowe do domu, kierujemy się nie tylko ich wyglądem, ale także łatwością w utrzymaniu. Poznaj odmiany niewymagające skomplikowanej pielęgnacji, które świetnie sprawdzą się w przypadku zabieganych osób lub początkujących pasjonatów ogrodnictwa.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Odpowiednie nasłonecznienie, wilgotność, temperatura powietrza, podcinanie, przesadzanie — wszystkie te czynności potrafią przyprawić o zawrót głowy, szczególnie jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z domowymi kwiatami. Na początek warto zdecydować się na mniej wymagające odmiany, które swoim wyglądem są równie zachwycające. 

Język teściowej, czyli kwiaty doniczkowe do domu znane jako sansewieria

Mieczowate, długie i lekko skręcone liście o ostrych końcach, czyli popularna sansewieria, znana jest także jako wężownica lub język teściowej. Wyróżnia ją srebrzysto-zielona powierzchnia liści z delikatnie żółtym brzegiem. Ten okaz jest bardzo chętnie wybierany ze względu na swoją wysoką odporność oraz dobre warunki adaptacyjne. Nie bez powodu mówi się, że jest to roślina z żelaza. Nie przeszkadza jej suche powietrze, niedobór wody czy mała ilość światła. Dzięki temu, że sansewieria rośnie dość powoli, to nie ma konieczności jej częstego przesadzania. Dużym atutem tej rośliny są jej właściwości filtrujące. Wężownica wytwarza dużą ilość tlenu, unieszkodliwiając jednocześnie toksyczne związki. 

Monstera to efektowna roślina doniczkowa do domu, która dostosowuje się do niemal każdych warunków

To dzięki charakterystycznym dziurawym liściom, monstera prezentuje się tak atrakcyjnie. Im większa ona rośnie, tym widoczniejsze stają się nietypowe ukształtowania liści. Dobrze adaptuje się tak naprawdę do każdych warunków. Nie przeszkadza jej większa ilość nasłonecznienia, a suche powietrze znosi całkiem dobrze. Podlewać należy ją jedynie raz w tygodniu. W przypadku monster trzeba jedynie pamiętać o przesadzaniu jej raz w roku w okresie wiosennym. Gdy osiągnie ona większe rozmiary, czynność tę wykonywać trzeba jedynie raz na 2-3 lata. 

Za skomplikowaną nazwą zamiokulkas zamiolistny kryje się niewymagający kwiat doniczkowy do domu

Zamiokulkas cechuje się wzniesionymi i grubymi ciemnozielonymi liśćmi o błyszczącej powierzchni, które wyrastają z podziemnych kłączy. Roślina ta rośnie powoli, ale docelowo jej wysokość może osiągnąć nawet 100 cm. To właśnie we wspomnianych kłączach kwiat gromadzi wodę, co sprawia, że nie wymaga on częstego podlewania i dobrze poradzi sobie z suszą nawet przez kilka tygodni. W przypadku zamiokulkasa nadmiar wody może być wręcz zabójczy. Obfite podlewanie może prowadzić do opadania liści, a z czasem do gnicia kłączy. Kwiat może stać zarówno w stosunkowo jasnych, jak i zaciemnionych miejscach.

Więcej o: