Kiedy rozebrać choinkę według tradycji? Wyznaczone są konkretne dni. Akceptowane małe odstępstwa

Niewątpliwe choinka to jeden z najbardziej znanych i pielęgnowanych symboli świątecznych w naszych domach. Wielu z nas czeka na moment kiedy możemy ją już ubrać. Mało osób jednak wie, że rozebrać choinkę należy też w konkretny dzień wyznaczony przez tradycje.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Ubieranie choinki powiązane jest z tradycją. Rodzina zbiera się razem w wigilijny poranek, aby zrobić to wspólnie. Wiele osób zastanawia się nad tym czy tradycja określa również moment, w którym powinniśmy ją rozebrać. Okazuje się, że wyznaczone są aż trzy daty.

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Dorota Gardias Buty zimowe Doroty Gardias to hit! Podobne w CCC i Deichmann

Kiedy rozebrać choinkę według tradycji? Pierwsza data już za nami

Najczęściej kojarzoną datą z momentem kiedy powinniśmy już rozebrać choinkę, w naszych domach jest 6 stycznia. Jak wszyscy wiemy, dzień ten to Objawienie Pańskie, czyli tzw. święto Trzech Króli. Święto to, co roku obchodzone jest tego samego dnia i jest szczególny dla chrześcijan, ponieważ przypomina im akt objawienia Boga. Jak sama nazwa wskazuje, święto to nawiązuje również, do opowieści o Mędrcach ze Wschodu, którzy udali się do Betlejem, by oddać cześć Jezusowi.

Druga data mówiąca o tym kiedy rozebrać choinkę

Następna data, w którą możemy rozebrać choinkę z naszych ozdób, przesuwa się, lecz wypada zawsze w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli. Mówimy tu o Chrzcie Jezusa Chrystusa, nazywanym również świętem Chrztu Pańskiego. W 2022 wypada ono 9 stycznia.

płaszcz Płaszcze zimowe damskie: wełniane modele taniej o 220 zł

Kiedy rozebrać choinkę, jeżeli nasze drzewko wciąż ładnie wygląda?

Jeżeli nasze drzewko wciąż wygląda ładnie, a igły z niego nie spadają, możemy skorzystać z trzeciej i ostatniej już daty. Jest data przypadająca zawsze na dzień 2 lutego i jest to Ofiarowanie Pańskie, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej. W tym dniu odprawiana jest uroczystość nawiązująca do Ewangelii wg Świętego Łukasza i historii ofiarowania Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej.

Więcej o: