Kiedy rozpocząć wysiew nasion pomidorów - co musimy wiedzieć? Pomidory to jedno z ulubionych warzyw Polaków. Możemy wykonać z nich wiele smakowitych dań. Sosy, zupy, pasty, koktajle, a nawet soki. Ponadto posiadają one mnóstwo wartości odżywczych. Chcąc cieszyć się ekologicznymi pomidorami możemy zasadzić je samodzielnie, zwłaszcza jeżeli mamy swój przydomowy ogródek. Najbardziej optymalnym terminem na wysiew pomidorów jest początek marca. Proces ten należy rozpocząć od wypełnienia doniczek ziemią. Dalej, delikatnie ugniatamy podłoże rękami. Na wierzchu układamy nasiona pomidorów, po czym po prostu wciskamy je w podłoże. Powinniśmy wykonać to mniej więcej na pół centymetra. Następnie przysypujemy je delikatnie ziemią. Kolejny krok to podlanie. Rozstaw między nasionkami powinien mieć około 4 centymetrów.
Wysiew pomidorów koktajlowych możemy rozpocząć od marca do końca kwietnia. Wysiew pomidorów na rozsadę możemy wykonać w doniczkach, skrzynkach lub w tak zwanych mini szklarniach. Napełniamy wybrane przez nas naczynie ziemią, nasiona pomidorów umieszczamy na środku i posypujemy je około półcentymetrową warstwą ziemi.
Wysiew pomidorów pod folie powinien odbyć się podobnie jak w przypadku wyżej omówionych wariantów, a więc musi on przypaść na początek marca. Skrzynki napełniamy ziemią, która służy bezpośrednio do wysiewu roślin. Następnie na środku skrzynek układamy nasiona równomiernie. Dalej przykrywamy je około półcentymetrową warstwą ziemi. Przykrywamy skrzynie specjalną folią. Kiełki powinny pokazać się mniej więcej po tygodniu.
Wysiew pomidorów bezpośrednio do gruntu to rozwiązanie, które nie cieszy się dużą popularnością w naszym klimacie. Wynika to głównie ze zmiennej i kapryśnej pogody, która może wpłynąć tym samym na poziom zbiorów. Chcąc wysiać pomidory prosto do gruntu należy trzymać się wyznaczonego terminu. Najlepiej jest wykonać to między drugą połową kwietnia, a pierwszą połową maja. Zagony należy przykryć agrowłókniną - będzie to doskonałe zabezpieczenie dla pomidorów.
Wysiew pomidorów: kalendarz biodynamiczny, inaczej zwany kalendarzem księżycowym, to doskonałe narzędzie dla rolników, ogrodników, ale i amatorów, którzy nie mają doświadczenia. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić termin wysiewu poszczególnych roślin. Ponadto wykazuje on poszczególne wymagania danych warzyw i owoców.
Wysiew pomidorów: podlewanie - sprawdź o czym pamiętać. Kiedy już wysiejemy nasze pomidory i dokładnie je zabezpieczymy, musimy przystąpić do kolejnej czynności, jaką jest podlewanie. Zabieg ten jest niezwykle istotny dla wzrostu warzyw. W tym celu dobrze jest użyć letniej wody z dobrego źródła. Dzięki temu nasze plony będą zdrowsze i jeszcze bardziej okazałe. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z nadmierną ilością wody. Ma być to średni strumień.
Pomidory to warzywa, które bardzo często goszczą na naszych stołach. Może w tym roku warto pokusić się o odrobinę ogrodniczego wysiłku i samemu zadbać o zapasy? Serdecznie do tego zachęcamy!
Zobacz też: Maseczka z pomidora to najlepszy domowy kosmetyk na przebarwienia. 4 proste przepisy