Te pupile to najmniejsze psy na świecie. Jakie rasy są najpopularniejsze? Shih tzu, Chihuahua i Mops

Psy to bezkonkurencyjnie najlepsi czworonożni przyjaciele człowieka. Istnieje wiele ras, które są ogromne, ale są też takie, które rosną czasem nie większe niż kot. Te pupile to najmniejsze psy na świecie. Które rasy spośród nich są w Polsce najpopularniejsze? Wyjaśniamy poniżej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Malutkie rasy psów są uwielbiane na całym świecie. Nic w tym dziwnego, zwierzęta te są bardzo urocze. Wielu hodowców dąży do tego, aby w ich hodowlach rodziły się jak najmniejsze pieski.

Zobacz wideo "Clifford: wielki czerwony pies" - zwiastun!

Najmniejszy pies na świecie: jest on naprawdę mały

Już od 2013 roku pierwsze miejsce w kategorii najmniejszy pies świata w Księdze Rekordów Guinnessa należy do Milly, suczki rasy chihuahua, która mieszka w Dorado, średniej wielkości mieście w Puerto Rico. Pies ten ma zaledwie 9,65 cm wysokości i 500 gramów wagi. Po urodzeniu suczka ważyła zaledwie 20 gramów i karmiona była zakraplaczem do oczu. Dzięki trosce opiekunki przeżyła i cieszy się dobrym zdrowiem.

 

Chihuahua: te pupile to najmniejsze psy na świecie

Przedstawiciele rasy Chihuahua osiągają wagę maksymalnie do 3 kilogramów. Nic więc dziwnego, że to przedstawiciel właśnie tej rasy jest najmniejszym psem świata. Czworonogi te mają fantastyczne charaktery, są też sympatyczne i bardzo przywiązane do swoich opiekunów. Wykazują się dużą energią do zabawy i są niemal całkowicie pozbawione agresji.

ChihuahuaChihuahua unsplash

Shih tzu: te pieski są bardzo popularne w Polsce

Nazwa Shih Tzu oznacza małego lwa, jednak w tej rasie nie ma nic strasznego. Psy te są bardzo ufne, czułe i kochane. Uwielbiają wspólną zabawę i spacery. Dorosłe zwierzaki nie są wyższe niż 27 cm, a ich waga waha się od 4,5 do 7.5 kg. Mają dość pogodny i zrównoważony charakter, jednak potrafią unieść się dumą. Co ciekawe badania DNA wykazały, że Shih Tzu są jedną z 14 najstarszych ras na świecie, co sprawia, że są blisko spokrewnione z wilkami.

shith tzushith tzu unsplash

Mops: rasa, która rozpozna każdy

Mops to rasa, którą potrafi rozpoznać nawet laik wszystko za sprawa ich zmarszczonego pyska. Pies ten jest miniaturowy o wysokości około 25-33 cm w przypadku dorosłych osobników. Jest kwadratowym, krępym, muskularnym psem. Do tego jest on zaskakująco ciężki i waży około 6,3-8,1 kg. Historia pokazuje, że mopsy są dosyć starą rasą. Pierwsze wzmianki na ich temat pochodzą z kronik z V wieku p.n.e. Prawdopodobnie pochodzą z Dalekiego Wschodu, a konkretnie z Chin, gdzie umieszczano ich malowidła nawet na porcelanie. Czworonogi te są bardzo radosne i towarzyskie, a samotności wprost nie znoszą.

mopsmops unsplash

Więcej o: