Jak usunąć plamy z soli z butów? Skuteczne domowe sposoby

Mimo że coraz więcej miast rezygnuje z używania soli do odśnieżania chodników, problem wciąż jest obecny w wielu regionach Polski. Sól na chodnikach, mimo że pomaga z zalęgających lodem i śniegiem, niszczy nie tylko przyrodę i łapy naszych pupili, ale też nasze buty. Jak skutecznie usunąć plamy soli z obuwia? Podpowiadamy.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Aktualne warunki atmosferyczne są naprawdę wymagające dla naszego obuwia - śnieg, sól i piasek mocno je brudzą, tworząc na butach nieestetyczne, a przy tym trudne do usunięcia zacieki. Jak temu zapobiec i zadbać o ładny wygląd naszych butów?

Zobacz wideo

Jak usunąć sól z butów?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o prawidłową ich pielęgnację poprzez odpowiednie ich zabezpieczanie oraz regularne czyszczenie nowo powstałych zabrudzeń. Możemy do tego użyć specjalistycznych produktów dostępnych w sklepach obuwniczych lub skorzystać z domowych sposobów. W przypadku butów skórzanych świetnie sprawdzi się tutaj wazelina lub tłusty krem, który z pewnością w zimie znalazł już miejsce w naszych kosmetyczkach. Nałożone na powierzchnie naszych butów utworzą na nich warstwę ochronną, skutecznie chroniąc je przed osiadaniem na nich soli.

Co jednak w przypadku, gdy na naszych butach powstały już nieestetyczne biały plamy? Na szczęście istnieją naprawdę proste i tanie sposoby na ich usunięcie.

Buty skórzane

Jak usunąć plamy z soli z butów skórzanych? W tym przypadku doskonale sprawdzi się użycie octu rozcieńczonego z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. Plamy lekko przecieramy ściereczką namoczoną w przygotowanym wcześniej roztworze, a następnie odkładamy buty do wyschnięcia.

Zamiast octu można użyć też płynu do mycia naczyń. Wystarczy, że w szklance wody rozpuścimy około 10 kropli płynu do mycia naczyń i całość dokładanie rozmieszamy. Następnie za pomocą ściereczki nasączonej w przygotowanej wcześniej miksturze, usuwamy plamy, delikatnie je przecierając.

Buty zamszowe

Użycie roztworu z octu i wody sprawdzi się i w tym przypadku. Ze względu jednak na delikatność materiału wiele osób woli zastosować tu nieco bezpieczniejszy sposób, jakim jest przetarcie plam ściereczką nasączoną w... ciepłym mleku. To bezpieczny i naprawdę skuteczny sposób, który w mig usunie nieestetyczne białe plamy. Wystarczy przyłożyć na chwilkę nasączoną w mleku ściereczkę w miejscu zabrudzeń materiału, a następnie odstawić je do wyschnięcia.

Więcej o: