Jak usunąć plamy z soli z butów? Skuteczne domowe sposoby

Mimo że coraz więcej miast rezygnuje z używania soli do odśnieżania chodników, problem wciąż jest obecny w wielu regionach Polski. Sól na chodnikach, mimo że pomaga z zalęgających lodem i śniegiem, niszczy nie tylko przyrodę i łapy naszych pupili, ale też nasze buty. Jak skutecznie usunąć plamy soli z obuwia? Podpowiadamy.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Aktualne warunki atmosferyczne są naprawdę wymagające dla naszego obuwia - śnieg, sól i piasek mocno je brudzą, tworząc na butach nieestetyczne, a przy tym trudne do usunięcia zacieki. Jak temu zapobiec i zadbać o ładny wygląd naszych butów?

Zobacz wideo

Jak usunąć sól z butów?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o prawidłową ich pielęgnację poprzez odpowiednie ich zabezpieczanie oraz regularne czyszczenie nowo powstałych zabrudzeń. Możemy do tego użyć specjalistycznych produktów dostępnych w sklepach obuwniczych lub skorzystać z domowych sposobów. W przypadku butów skórzanych świetnie sprawdzi się tutaj wazelina lub tłusty krem, który z pewnością w zimie znalazł już miejsce w naszych kosmetyczkach. Nałożone na powierzchnie naszych butów utworzą na nich warstwę ochronną, skutecznie chroniąc je przed osiadaniem na nich soli.

Paragon grozy"Oto mój paragon grozy. Te zakupy wystarczą na kilka dni. Pytam: Panie premierze jak żyć?"

Co jednak w przypadku, gdy na naszych butach powstały już nieestetyczne biały plamy? Na szczęście istnieją naprawdę proste i tanie sposoby na ich usunięcie.

Buty skórzane

Jak usunąć plamy z soli z butów skórzanych? W tym przypadku doskonale sprawdzi się użycie octu rozcieńczonego z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. Plamy lekko przecieramy ściereczką namoczoną w przygotowanym wcześniej roztworze, a następnie odkładamy buty do wyschnięcia.

Zamiast octu można użyć też płynu do mycia naczyń. Wystarczy, że w szklance wody rozpuścimy około 10 kropli płynu do mycia naczyń i całość dokładanie rozmieszamy. Następnie za pomocą ściereczki nasączonej w przygotowanej wcześniej miksturze, usuwamy plamy, delikatnie je przecierając.

Buty zamszowe

Użycie roztworu z octu i wody sprawdzi się i w tym przypadku. Ze względu jednak na delikatność materiału wiele osób woli zastosować tu nieco bezpieczniejszy sposób, jakim jest przetarcie plam ściereczką nasączoną w... ciepłym mleku. To bezpieczny i naprawdę skuteczny sposób, który w mig usunie nieestetyczne białe plamy. Wystarczy przyłożyć na chwilkę nasączoną w mleku ściereczkę w miejscu zabrudzeń materiału, a następnie odstawić je do wyschnięcia.

Maryla RodowiczW Los Angeles powstaje musical o Maryli Rodowicz. "Widowisko, o którym będzie mówił świat"

Więcej o: