Zmarła 15-letnia youtuberka. Cierpiała na syndrom Benjamina Buttona

Adalia Rose Williams to youtuberka, która cierpiała na zespół progerii Hutchinsona-Gilforda. Niedawno jej bliscy przekazali smutną wiadomość. Adalia zmarła w wieku 15 lat.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Prof. Horban: Oprócz covidu mamy inne choroby

Przedwczesne starzenie to bardzo rzadka choroba genetyczna. Średnia długość życia chorych wynosi trzynaście lat. Progeria bardzo często pociąga za sobą rozwój chorób diagnozowanych z reguły u osób starszych. 

Większość rodziców pierwsze, niepokojące symptomy zauważa w pierwszych miesiącach życia dziecka. Chorzy nie przybierają na wadze, łysieją, a ich skóra jest napięta i mocno pomarszczona. Chorobę nazywana jest także syndromem Benjamina Buttona. Niestety nie ma na nią skutecznego lekarstwa. 

"Przyszła na niego spokojnie i odeszła spokojnie"

Dotknięta tym niezwykle rzadkim schorzeniem Adalia Rose Williams od lat udzielała się w mediach społecznościowych. Jej kanał na platformie YouTube zdobył niemal trzy miliony subskrybentów. Niestety jej bliscy przekazali niedawno smutną informację o śmierci 15-latki. 

- 12 stycznia 2022 roku, godzina 7:00, Adalia Rose Williams została uwolniona z tego świata. Przyszła na niego spokojnie i odeszła spokojnie. Ale jej życie było dalekie od tego - czytamy we wpisie. W dalszej części postu rodzina dziewczyny podziękowała wszystkim osobom, które wspierały Adalię. 

 

Zespół progerii Hutchinsona-Gilforda

Proces przedwczesnego starzenia się organizmu spowodowany jest tzw. mutacja punktową, czyli uszkodzeniem w obrębie tylko jednego nukleotydu w łańcuchu DNA lub RNA. Zmiana dotyczy przede wszystkim białka osłaniającego błonę okalającą jądro komórkowe. Uszkodzenie jego struktury to modyfikacja jego funkcji, a tym samym rozwój progerii. Mimo "wady" w kodzie genetycznym odbudowa i naprawa DNA przebiega bez zakłóceń.

Może cię także zainteresować:

W rolę Patrizii Reggiani w filmie 'Dom Gucci' wcieliła się Lady GagaPatrizia Reggiani miała żal do Lady Gagi. "To nie ma nic wspólnego z pieniędzmi"

Więcej o: