Blue Monday co to takiego? Dzień ten zdarza się raz w roku. Może mieć negatywny wpływ również na ciebie

Blue Monday co to takiego? Jest to określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku. Jego data została wyliczona na podstawie wzoru matematycznego znanego psychologa. Zastanawiasz się kiedy jest Blue Monday? Odpowiedź może cię zaskoczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Brytyjski psycholog, dr Cliff Arnall, na podstawie wzoru matematycznego wyliczył, kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w roku. Na podstawie tego już dobrych kilka lat temu powstał Blue Monday. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega ten dzień i kiedy wypada.

Zobacz wideo Pandemia uderza w młodych. Psychiatra: Narastają w nich trudne emocje

Blue Monday co to takiego? Dzień ten nie jest przypadkowy

Blue Monday to pseudonaukowy termin, który został wprowadzony w 2004 roku przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla związanego z Cardiff University. Określany to oznacza najbardziej depresyjny dzień w roku. Autor tego terminu podczas jego wyliczeń brał pod uwagę następujące czynniki:

  • meteorologiczne (krótki dzień i mała liczba godzin ze słońcem)
  • psychologiczne (świadomość, że nie uda się spełnić noworocznych postanowień)
  • ekonomiczne (ponieważ to właśnie wtedy kończyły się terminy płatności kredytów zaciągniętych na Boże Narodzenie)

Biorąc je pod uwagę, brytyjski psycholog stworzył wzór matematyczny, który pozwolił wytypować najbardziej depresyjny dzień roku.

Kiedy jest Blue Monday? I dlaczego jest to akurat ten dzień?

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjnego dnia w roku, przypada w trzeci poniedziałek stycznia. W 2022 roku będzie to 17 stycznia. Początkowo jednak był to inny dzień. Przypadał on w czwarty poniedziałek stycznia. W 2011 roku Arnall zmienił swój wzór, motywując to kryzysem finansowym. To od wtedy dzień wyznaczany jest na trzeci nie czwarty poniedziałek.

Najbardziej depresyjny dzień w roku 2022. Hit czy mit?

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, od początku budził wiele kontrowersji zarówno wśród społeczeństwa jak i społeczności naukowej. Było to związane przede wszystkim z brakiem wiarygodnych źródeł oraz obliczeń. Jakiś czas temu sam twórca Blue Monday, czyli Cliff Arnall przyznał, że najbardziej depresyjny dzień w roku to mit.

Stworzenie Blue Monday wiązało się z niczym innym jak z ofertą, jaką Cliff Arnall dostał od jednej z agencji PR-owych. Agencja ta na zlecenie znanego biura podróży poprosiła wyżej wspomnianego naukowca o pomoc w wyliczeniu dnia, w którym "najlepiej rezerwować wycieczkę". On zgodził się i szybko opracował pseudonaukowy wzór, stosując absurdalne wręcz zmienne. Po kilkunastu latach od ogłoszenia Blue Monday jego twórca uznał, że teoria ta jest szkodliwa i trzeba z nią walczyć.

Więcej o: