Kiedy Tłusty Czwartek 2022? Dzień ten nie jest przypadkowy. Towarzyszą mu legendy i tradycje

Kiedy Tłusty Czwartek? To pytanie możemy usłyszeć od miłośników pączków i innych smażonych łakoci już z początkiem roku. Nic w tym dziwnego zapewne wielu z nas nie może doczekać się już tego dnia. Odpowiadamy kiedy dokładnie wypada Tłusty Czwartek 2022.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zastanawialiście się kiedyś, skąd w Polsce pojawiła się tradycja Tłustego Czwartku? A może nad tym dlaczego wypada ono akurat w ten dzień tygodnia? Święto to ma swoją długą historię i przesądy. Jeden z nich mówi, że kto nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. W takiej sytuacji nie ma więc wyjścia i trzeba zjeść choć jednego.

Zobacz wideo Tłusty Czwartek. Kolejka pod najstarszą pączkarnią w Warszawie

Marta Wiśniewska, Michał Wiśniewski i FabienneTa sukienka na studniówkę Fabienne Wiśniewskiej to hit!

Kiedy Tłusty Czwartek? Jeszcze chwilę poczekamy

Tłusty Czwartek swoim dniem rozpoczyna ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału. Trwa on do Środy Popielcowej. Data tej tradycji jest ruchoma i zależy od tego, kiedy obchodzona w danym roku jest Wielkanoc. W 2022 roku zgodnie z tradycją będziemy objadać się pączkami i faworkami w czwartek 24 lutego.

Tłusty Czwartek 2022 Polska. Skąd wziął się ten dzień?

Tłusty Czwartek dawniej nosił inną nazwę, która brzmiała Combrowy Czwartek. Wywnioskować można to z legendy mówiącej o tym skąd ten dzień wziął się w naszym kraju. Mówi ona, że Combrowy Czwartek wziął swoją nazwę od Combra – burmistrza Krakowa, który żył w XVII w. Zapisał się w pamięci krakowian jako człowiek walczący z przekupkami handlującymi na targu. Mówiono, że był on niezwykle surowy, a nawet niesprawiedliwy. Jak mówi legenda, zmarł on właśnie w czwartek. Kiedy wieść o tym rozeszła się po mieście, handlarki zaczęły hucznie świętować. Od tej pory dzień ten nazywano w Krakowie Combrowym Czwartkiem.

Stres, depresjaBlue Monday co to takiego? Może mieć wpływ również na ciebie

Tłusty Czwartek i przesądy związane z jedzeniem pączków

W Polsce Tłusty Czwartek niewątpliwie kojarzy się głównie z pączkami. Jednak wielbiciele tych słodkości mogą się zdziwić. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi nie konfiturą z róży czy marmoladą, a słoniną, boczkiem i mięsem. Do tego obficie zapijano je wódką. Pączki w wersji słodkiej pojawiły się w Polsce dopiero około XVI wieku. Wyglądały one jednak wciąż nieco inaczej niż te obecne. W środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Oprócz tego dawniej w Tłusty Czwartek odbywały się pochody, mające przynieść uczestnikom szczęście i pomyślność. Podczas takiego marszu głośno grała muzyka, a na czele znajdowały się znane z obrzędów kolędniczych figury: kurka, turoń, koza, niedźwiedź, bocian, żuraw, konik.

Więcej o: