Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Sprawdzone triki i porady pielęgnacyjne, które musisz znać!

Szczególnym problemem doskwierającym nam w okresie jesienno-zimowym są elektryzujące się włosy. Przyczyny możemy doszukiwać się w braku odpowiedniej pielęgnacji czy warunkach atmosferycznych panujących w tej porze roku. Jak ujażmić elektryzujące się pasma włosów? Podpowiadamy jakich sposobów użyć by sobie z nimi poradzić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chcemy by nasza fryzura zawsze była nienaganna bez względu na pogodę i aurę panującą na zewnątrz. Zimą szczególnie jest to utrudnione z uwagi na nakrycia głowy stosowane przez nas z powodu panujących niskich temperatur. Jak poradzić sobie ze stylizacją naszych włosów w okresie jesienno-zimowym to pytanie zadaje wiele osób.

Dlaczego włosy się elektryzują? Poznaj przyczynę!

Znaleźć powód, dla którego zaraz po zdjęciu czapki każdy z naszych włosów odstaje w różne strony trzeba przypomnieć podstawowe zasady fizyki. Na elektryzowanie się włosów szczególnie narażone są włosy suche i zniszczone. Chodzi o oddziaływanie elektrostatyczne i dodatni oraz ujemny ładunek, który znajduje się w pasmach włosów. Kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy nimi, a jony dodatnie przewyższają ujemne włosy zaczynają unosić się do góry. Można wymienić jeszcze kilka przyczyn związanych z pielęgnacją:

  • nieodpowiednio dobrana pielęgnacja pod względem porowatości włosów
  • nieumiejętne czesanie włosów złej jakości szczotką lub grzebieniem
  • suszenie włosów zbyt gorącym strumieniem powietrza
  • stosowanie zwykłych ręczników
  • nieodpowiednia pielęgnacja/sposób dbania o włosy
  • noszenie ubrań wykonanych nie z naturalnych materiałów

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację włosów. Klucz do sukcesu.

Przesuszone włosy są o wiele bardziej podatne na elektryzowanie się, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Odpowiednie suszenie i sprzęt, w jaki powinniśmy się zaopatrzyć to suszarka, która wytwarza jony neutralizujące jony znajdujące się we włosach. Szczotki również odgrywają ważną rolę w pielęgnacji naszych włosów, warto zainwestować w taką, która nie będzie plastikowa, zamiast tego lepiej wybrać szczotkę drewnianą np. z włosiem dzika, która również ma działanie antystatyczne. Jeśli chodzi o kwestię spania to powinniśmy pamiętać o związywaniu włosów np. w lekki warkocz oraz stosowanie jedwabnej poduszki, ograniczy to powstawanie mechanicznych uszkodzeń włosów. Podczas mycia nie używamy zbyt ciepłej wody, gdyż powoduje ona otwarcie się łuski włosa i nadmierne puszenie się. Tkanina czapki również ma znaczenie i wpływa na kondycję naszych włosów zimą, więc warto wybrać naturalne włókna.

Triki, które uratują Cię przed naelektryzowanymi włosami przed wyjściem!

  1. Zwilżenie włosów mgiełką do włosów. Jest to dobre rozwiązanie, lecz krótkotrwałe. 
  2. Czapkę warto wypłukać w płynie do zmiękczania tkanin, co zadziała antystatycznie.
  3. Spryskanie lakierem do włosów grzebienia lub szczotki i przeczesanie włosów.
Więcej o: