Kiedy WOŚP 2022? Zbliża się 30. finał Orkiestry! Niedługo w wielu miastach zobaczymy światełko do nieba

"Przejrzyj na oczy" to właśnie hasło, które będzie przewodziło 30. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W wielu miastach zaplanowane są w związku z tym liczne atrakcje, podczas których będzie można wesprzeć polskie szpitale. Kiedy WOŚP 2022 będzie miał swój wielki finał? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Anna Dymna wspomina swój pierwszy finał WOŚP

Podczas 29. edycji Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy zebrała łącznie ponad 1,5 mld złotych, dzięki czemu zakupiła 67 300 urządzeń dla polskich szpitali. Jerzy Owsiak wraz z pomocą fundacji oraz wolontariuszy co roku bije rekordy zebranych środków. Zbliża się kolejny wielki finał Orkiestry, który w tym roku wesprze oddziały okulistyczne.

"Przejrzyj na oczy", czyli 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Hasło nawiązuje do celu, na jaki zostaną przeznaczone zebrane w tym roku środki. Orkiestra wesprze w tym roku standardy diagnostyki oraz leczenia wzroku dzieci poprzez zakup m.in.: 

  • angiografu dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka — najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
  • oftalmoskopu do badania dna oka
  • lamp szczelinowych do diagnostyki przedniego odcinka oka
  • tonometrów do pomiaru ciśnienia śródgałkowego
  • synoptoforów do pomiaru kąta zeza
  • urządzeń OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
  • stołów operacyjnych. 

Kiedy WOŚP 2022? Finał Orkiestry nastąpi w ostatnią niedzielę stycznia

To właśnie w niedzielę 30 stycznia odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już od rana około 120 tysięcy wolontariuszy w niemal 1700 sztabach będzie zbierało środki na wsparcie polskich szpitali i ośrodków medycznych. Wiele miast organizuje w związku z tym wydarzenia sportowe, kulturalne i rozrywkowe, w których może wziąć udział każdy. Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć bezpośrednio w tychże wydarzeniach, mogą śledzić finał WOŚP podczas transmisji na żywo, które będą prowadzone w telewizji oraz internecie. O godzinie 20:00 równocześnie w całej Polsce odbędzie się natomiast tradycyjne światełko do nieba. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2022 działa już teraz! Wesprzeć można ją na kilka sposobów

Środki w ramach 30. edycji WOŚP zbierane są nie tylko podczas finału, ale już znacznie wcześniej. Na wielu portalach odbywają się setki internetowych zbiórek oraz aukcji na ten cel. Dołączają do tego ogólnopolskie marki i osoby ze świata show-biznesu, ale także lokalne przedsiębiorstwa. Kulminacyjny moment to Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, w której główną nagrodą jest Złote Serduszko. Rozpocznie się ona 30 stycznia o 23:00. Wstępne wyniki zbiórki będą znane już po północy. Ostateczny wynik zostanie przedstawiony zaś na początku kwietnia.

Więcej o: