Zasady kwarantanny 2022. Czy zaszczepiony podlega kwarantannie? Czy kwarantanna zostanie skrócona?

Zasady obowiązujące podczas kwarantanny 2022. Warto jest znać i wiedzieć, czy coś się zmieniło w stosunku do wcześniej obowiązujących reguł. Czy długość kwarantanny zostanie skrócona? Czy osoba zaszczepiona podlega kwarantannie? Sprawdzamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pandemia COVID-19 trwa, a zasady obowiązywania kwarantanny również, z pewnymi zmianami, o których warto wiedzieć. Czemu służy kwarantanna? Chodzi o odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia jej na zakażenie. Kogo i w jakich przypadkach obejmuje w 2022 roku kwarantanna oraz jak się z niej zwolnić oraz co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?

Małgorzata RozenekMałgorzata Rozenek w modnej kurtce. Podobne z Reserved, Zara

Kogo obowiązuje kwarantanna w 2022 roku? Czy zaszczepiony podlega kwarantannie?

Obowiązek odbycia kwarantanny dotyczy osób, które przekroczyły granicę Polski, która jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej oraz osób przekraczających granicę Polski ze strefy Schengen. Obowiązek kwarantanny obecnie tyczy się również osób, które miały styczność z osobami zakażonymi koronawirusem lub zamieszkują z osobą zakażoną, która podlega izolacji. Kwarantanna nie ominie też osób skierowanych na test związany z COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej i obowiązuje aż do momentu otrzymania wyniku. Czy osoby zaszczepione podlegają kwarantannie? W przypadku osób zaszczepionych na COVID-19 obowiązek kwarantanny nie obowiązuje, ale będąc współdomownikiem osoby z pozytywnym wynikiem testu, bez względu na posiadany certyfikat szczepienia muszą one wykonać test na koronawirusa.

Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID -19? Gawkowski: PiS już kilka razy ogłosił wygraną z pandemią

Kwarantanna 2022: podstawowe zasady

Obowiązek kwarantanny u osób, u których nie wystąpiły objawy COVID-19 trwa od 10 do 14 dni. Zrezygnowano z wykonywania testów u osób nie posiadających objawów w kwarantannie. Jeśli osoba nie miała bezpośredniej styczności z osobą zakażoną koronawirusem, nie zostanie ona skierowana na kwarantannę. Przepisy określają również kwestię kwarantanny w sytuacji, gdy osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają jej, lecz gdy osoba ta ma pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2, wszystkie osoby zamieszkujące z nią mają obowiązek poddania się kwarantannie. Z obowiązku odbycia kwarantanny wykluczone są również osoby wykonujące zawód medyczny i osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

Przepisy obowiązujące na kwarantannie:

  • zakaz opuszczania domu,
  • aktywności typu spacer z psem, wizyta u lekarza, czy zakupy są zabronione,
  • w obliczu niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z przychodnią i umówić teleporadę u lekarza pierwszego kontaktu.

Czy możemy spodziewać się zmian w przepisach dotyczących kwarantanny?

Rzecznik rządku Piotr Müller  w rozmowie z Radio Plus zapytany, czy możemy spodziewać się zmian co do obowiązku kwarantanny odpowiedział, że trwa dyskusja dotycząca zasad kwarantanny, ale w obecnej chwili bez decyzji. Dodał również, że kwestia zmian tyczy się długości trwania kwarantanny. 

Więcej o: