Kiedy Dzień Babci i Dziadka 2022? To już niedługo. Poznaj ciekawostki i historię tych dat

Zastanawiasz się kiedy dzień babci i dziadka 2022? Święta te wypadają już za kilka dni, dlatego warto się już przygotować. Jeśli ciekawi cie od kiedy obchodzimy te dni w Polsce i jaka jest ich historia, postaramy się dziś to wyjaśnić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień Babci i Dziadka zna każdy. Już w przedszkolu przygotowywaliśmy na tę okazję własnoręcznie robione laurki. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzi to święto i czemu nie jest obchodzone tego samego dnia? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Zobacz wideo Babcia jest dodatkową parą rąk, która pomaga

Kiedy Dzień Babci i Dziadka 2022? To już za kilka dni

Dzień Babci i Dziadka to nic innego jak połączenie dwóch świąt wypadających zaraz po sobie. Pierwszy to Dzień Babci, przypadającego 21 stycznia, drugi Dnia Dziadka, który wypada 22 stycznia. Jednak babcie i dziadkowie najczęściej świętują razem, bo tak jest po prostu wygodnie. W przedszkolach, szkołach i wielu domach uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka odbywają się w tym samym dniu.

Dzień Babci i Dziadka: dlaczego to święto nie odbywa się jednego dnia?

Już sam papież Jan Paweł II postulował o ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka. Chciał on, by święto przypadało 26 lipca. Jest to dzień imienin Anny i Joachima, czyli rodziców Matki Boskiej Maryi, a dziadków Jezusa. Niestety gdyby święto to przyjęło się w wakacyjnym terminie, szkoły i przedszkola nie mogłyby organizować przedstawień i innych atrakcji w wykonaniu dzieci. Dlatego data ta nie uległa zmianie.

Historia dnia babci i dziadka w Polsce. Dni te nie powstały w tym samym czasie

Ciekawostką jest, że dzień Babci zaczął być obchodzony w Polsce w latach sześćdziesiątych XX wieku. Dokładnie w 1966 „Express Wieczorny" ogłosił 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej znanej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Obchodziła ona wtedy swoje 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała właśnie babcię.

O dniu na cześć dziadków pomyślano znacznie później, bo w latach siedemdziesiątych XX wieku. Są przypuszczenia, że nie chcieliśmy być gorsi od innych krajów, które czciły i babcie, i dziadków, i to w dodatku często jednego dnia. Dlatego ustaliliśmy swój Dzień Dziadka. 

Życzenia z okazji dnia babci i dziadka

Wychowali swoje dzieci ...
A czas leci, leci, leci...
Dzisiaj na pociechę mają
Wnuki, które Ich kochają.

Kochana babciu, kochany dziadku,
dziś wam przynoszę po jednym kwiatku,
do tego dokładam serdeczne życzenia,
niech wam się spełnią wszystkie marzenia!

W dniu Święta Dziadka i Babci
zamiast poczciwych kapci
od wnuków serdeczne życzenia -
niech się Wam spełnią Wasze marzenia.
Bo nie jest za późno na ten uśmiech na twarzy
płynący ze spełnienia marzeń.

Więcej o: