Zastanawiasz się nad tym, ile kalorii ma pączek? Przed nami Tłusty czwartek. Oblicz ile pączków możesz zjeść

Do tłustego czwartku jeszcze kawałek, ale już dziś możemy sprawdzić, ile kcal ma pączek. Pozwoli nam to zaplanować limit tych pyszności, jakiego nie powinniśmy przekroczyć, aby nie martwić się dodatkowymi kilogramami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bezkonkurencyjnie Tłusty Czwartek to święto pączków. Tego dnia w większości skupiamy się właśnie na tych pysznościach. Niestety są one smażona na tłuszczu, więc mają w sobie sporą liczbę kalorii. Zastanawiasz się dokładnie jaką? Zależy to od kilku rzeczy, poniżej wyjaśniamy jakich.

Zobacz wideo Pączki hiszpańskie - słodkie, wilgotne i mięciutkie

Ile kalorii ma pączek? Te wyroby cukiernicze przeważnie mieszczą się w pewnym przedziale

Jeden okrąglutki pączek w zależności od wielkości, ale także sposobu smażenia czy pieczenia, nadzienia i dodatków ma od 250 do 400 kalorii. Do samego ciasta, z którego robi się ten wypiek, należy doliczyć towarzyszące mu lukrowane polewy, cukier puder czy ozdabiające go słodkie bakalie. Zjadając takiego pączka, dostarczamy organizmowi również sporą dawkę cukru. Gwałtowny wzrost, a później szybki spadek poziomu cukru, potęguje chęć jedzenia. Dlatego nasze tłustoczwartkowe ucztowania przeważnie nie kończą się na jednym egzemplarzu.

Ile kcal ma pączek? Wszystkie zależy od nadzienia i polewy

Nie każdy pączek będzie miał tyle samo kalorii. Należy zwrócić uwagę, z czym on jest. Najmniej kaloryczne są oczywiście te robione samodzielnie w domu, te sklepowe mają zdecydowanie większa kaloryczność. Oto zestawienie kalorii pączka w zależności od rodzaju:

  • Pączek składający się z samego ciasta, bez dodatku nadzienia- 200 kalorii
  • Pączek z nadzieniem różanym posypany cukrem pudrem- około 300 kalorii
  • Pączek z budyniem- około 300 kalorii
  • Pączek z lukrem- około 350 kalorii
  • Pączek hiszpański inaczej zwany wiedeńskimi lub gniazdkami- 350 kalorii
  • Donuat-  250 do 300 kalorii
  • Pączek z czekoladą- około 450 kalorii

Kiedy Tłusty Czwartek? Musimy jeszcze poczekać na święto pączków

W 2022 roku zgodnie z tradycją będziemy objadać się pączkami w czwartek 24 lutego. To właśnie wtedy wypada Tłusty Czwartek, który swoim dniem rozpoczyna ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału. Trwa on do Środy Popielcowej. Data tej tradycji jest ruchoma i zależy od tego, kiedy obchodzona w danym roku jest Wielkanoc.

Więcej o: