Trzynasta emerytura 2022: ile wynosi i kiedy będzie wypłacana? Nie każdy senior będzie zadowolony

Trzynasta emerytura 2022 zostanie wypłacona, ale może być niższa niż dotychczas. Na niektórych czeka zastrzyk gotówki, ale nie tak wysoki, jak tego oczekiwali. Ile wynosi 13 emerytura 2022 i czy konieczne jest składanie wniosku? Oto zmiany w świadczeniu, które weszły w życie w tym roku.

W 2022 roku seniorzy ponownie dostaną trzynastą emeryturę. Wypłata świadczenia wpłynie na ich konta wraz z podstawowym świadczeniem. Kiedy dokładnie i ile wyniesie? Nie każdy senior będzie zadowolony. W trzynastej emeryturze zaszły niewielkie zmiany. Ma to związek z Nowym Polskim Ładem. Dla niektórych będzie wypłacona z niewielkim opóźnieniem. Wyjaśniamy, co się zmieniło i jak dostać pieniądze.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje 13 emerytura 2022? Nadal trzeba spełnić warunki

W 2022 roku nadal obowiązują warunki, aby otrzymać 13 emeryturę, choć nie tak rygorystyczne, jak obowiązywały w przypadku "czternastki". Trzynastkę otrzyma senior, który jest uprawniony do:

  • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Pieniądze będą wypłacane "z urzędu", nie obowiązuje próg dochodowy.

Czy 13 emerytura 2022 będzie niższa? Niestety, jest to możliwe

Do tej pory 13 emerytura była wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2021 r. wypłacano trzynastą emeryturę w wysokości 1250,88 zł brutto. Prognozy są takie, że tegoroczna waloryzacja rent i emerytur wyniesie co najmniej 7 procent. Jeśli tak się stanie, może wynieść 1338 zł brutto. Ostateczna wysokość waloryzacji zostanie ustalona w lutym 2022 roku. Niestety, rosnąca inflacja może przyczynić się do obniżenia "trzynastki" w kryzysowej sytuacji. Internauci zwierzyli się w komentarzach, jakie mają odczucia po otrzymaniu zeszłorocznej "trzynastki" i obawy dotyczące tegorocznego świadczenia. 

Nic nie dostałem! Co dostaniesz, to Ci zabiorą.
Emeryt cieszy się że miesięcznie będzie miał więcej, ale jak dostanie 13 emeryturę i będzie waloryzacja emerytur to w rocznym rozliczeniu do urzędu skarbowego będzie musiał jeszcze oddać.
Rok temu wielkie mi co, nachapałam się trzynastej emerytury 110 złotych

Kiedy wypłata 13 emerytury 2022? Niektórzy będą musieli poczekać

W ubiegłych latach trzynasta emerytura wypłacana była wraz ze świadczeniem kwietniowym. W tym roku termin będzie najprawdopodobniej ten sam, ale nie dla wszystkich. Niestety, w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych trzynasta emerytura zostanie wypłacona w maju wraz z tymi świadczeniami.

Więcej o: