Kiedy zmiana czasu na letni w 2022 roku? Czy przestawianie czasu ma sens? Poznaj odpowiedź!

Zmiana czasu to kwestia, nad którą coraz mniej się zastanawiamy, a czas w naszych urządzeniach często przestawia się automatycznie. Dlaczego istnieje zmiana czasu i kiedy zmienimy czas na letni w 2022 roku? Odpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyglądało życie opozycjonisty w czasie stanu wojennego? Pytamy Zbigniewa Janasa

Przestawianie zegarków czasami budzi nasze zakłopotanie, gdy przyjdzie nam do ręcznego przestawienia czasu zegara na ścianie czy innego przedmiotu. Na szczęście w naszych urządzeniach elektronicznych odbywa się to automatycznie. 

Czas zimowy na letni: kiedy przestawiamy zegarki w 2022 roku?

Zmiana czasu z zimowego na letni rokrocznie występuje w ostatnią niedzielę marca. W tym roku będzie to dokładnie 27 marca 2022 roku. Wskazówki zegara powinniśmy wtedy przestawić w nocy z godziny 2:00 na 3:00. A jak to wygląda od strony praktycznej? Zmiana czasu na letni oznacza dłuższy dzień, dzięki słońcu, które będzie widoczne o godzinę dłużej. Z drugiej strony jest to przykra wiadomość dla osób lubiących sobie pospać, gdyż godziny przeznaczone na nocny odpoczynek ulegają skróceniu.

Zmiana czasu: dlaczego istnieje takie zjawisko?

W historii pomysłodawcą tego był Benjamin Franklin, który w XVIII wieku argumentował zmianę czasu jako sposób na jego oszczędność w okresie zimowym. Chodziło o zapadający wcześniej zmrok, co wiązało się koniecznością używania sztucznego oświetlenia, które generowało koszty. Faktyczne wprowadzenie zmiany czasu nastąpiło dopiero w 1916 roku i związane było ze względami ekonomicznymi. 

Czy zmiana czasu będzie odbywać się zawsze? Wyjaśniamy

Kwestia zmiany czasu powraca jako temat do dyskusji co roku. Osoby popierające sens przestawiania zegarków tłumaczą to względami ekonomicznymi i jego wpływem na oszczędność prądu. Parlament Europejski po toczących się dyskusjach miał w planach likwidację czynności zmiany czasu w 2021 roku, jednak jego przedstawiciele nie doszli do rozwiązania tej kwestii, więc w dalszym ciągu zmiana czasu nas dotyczy.

Więcej o: