Pandemia pogłębiła ubóstwo. Jednak najbogatsi ludzie świata podwoili swoje majątki

W okresie pandemii dziesięciu najbogatszych ludzi świata podwoiło swoje fortuny. Tak wynika z raportu organizacji ds. rozwoju Oxfam opracowanym przed rozpoczęciem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Elon Musk - kosmos, pozwy i miliony

Dziesięciu najbogatszych mężczyzn świata wzbogaciło się w okresie pandemii. Ich majątki w okresie od marca 2020 do listopada 2021 podwoiła się do 1,5 biliona dolarów. Co istotne, liczba osób, które żyją w ubóstwie, wzrosła w tym samym czasie o około 160 milionów. 

Manuel Schmitt: Pandemia jest dla nich jak "gorączka złota"

Oxfam swój raport opiera na powszechnie dostępnych danych. Na czele listy najbogatszych osób świata znaleźli się Elon Musk oraz Jeff Bezos. Jak zauważają twórcy raportu, miliarderzy zwiększyli swoje majątki w czasie pandemii bardziej niż w ciągu czternastu lat przed jej wybuchem. 

- Pandemia jest dla nich jak "gorączka złota". Rządy wpompowały miliardy w gospodarkę. Jednak większość z nich trafiła do osób, które najbardziej skorzystały na wzroście cen akcji. W czasie gdy ich majątki rosną szybciej niż kiedykolwiek, a niektórzy odbywają nawet podróże w kosmos, globalne ubóstwo dramatycznie wzrosło - informuje specjalista ds. nierówności społecznych w Oxfam Manuel Schmitt.

Apel Oxfam

Autorzy raportu zaapelowali do rządów na całym świecie o większe opodatkowanie korporacji oraz najbogatszych. Ich zdaniem uzyskanie w ten sposób dochody powinny być przekazane na podstawowe usługi społeczne. Jak podkreślają, gospodarka ma być ukierunkowana na wspólne dobro. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: