Nadchodzi Chiński Nowy Rok 2022. Kiedy wypada? Chińczycy świętują go aż 15 dni!

Niewiele osób wie, że Chiński Nowy Rok 2022 wcale nie jest obchodzony 1 stycznia. W tym kraju święto to jest ruchome, a na dodatek nie jest obchodzone tylko przez jeden dzień. Zgodnie z tradycją świętowanie trwa aż 15 dni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chiński Nowy Rok jest nazywany również Świętem Wiosny. Jest to największe święto narodowe w Chinach, któremu towarzyszą huczne obchody i liczne atrakcje. Noworoczne zwyczaje i tradycje związane z obchodami tego święta różnią w zależności od regionu. We wszystkich chodzi jednak o to samo, czyli o zapewnienie sobie i najbliższym pomyślności w kolejnych miesiącach.

Zobacz wideo Inicjatywa Pasa i Szlaku nabrała tempa. Jednak nie wszystkich to cieszy [OKO NA ŚWIAT]

Chiński Nowy Rok 2022: kiedy jest obchodzony?

W związku, z tym że Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym, nie jest obchodzony zawsze w tym samym czasie. Data jednak wypada zawsze między 21 stycznia, a 20 lutego. W 2022 roku świętowanie rozpocznie się 1 lutego i zgodnie z tradycją potrwa 15 dni. Co ciekawe aż 7 z nich będzie wolnych od pracy. Każdy rok w Chinach przypisany ma swój chiński znak zodiaku, który jest reprezentowany przez jedno z dwunastu zwierząt. 2022 rok będzie należał do osób spod znaku Tygrysa.

Chiński Nowy Rok 2022 i Bottega Veneta. W tym roku na Chińskim Murze pojawiło się coś ciekawego

W tym roku Chiński Mur, który jest, jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Chinach został ozdobiony logiem znanego domu mody. Reklama ta nie jest jednak zwyczajna. Logo zaprojektowane zostało w dwóch kolorach, zielonym i pomarańczowym. Zastosowane w nim kolory nie nie są bez znaczenia. Według symboliki oznaczają szczęście i bogactwo. Jest to dobra wróżba na Chiński Nowy Rok 2022 dla wszystkich mieszkańców. Marka ta ponadto przekazała Chinom szczególny podarek na Nowy Rok. Włoska marka zobowiązała się do wpłacenia znaczącej darowizny na wsparcie renowacji i konserwacji wschodniego krańca Wielkiego Muru.

 

Chiński Nowy Rok 2022. Jak się go obchodzi?

Pierwsze dni Nowego Roku Chińczycy poświęcają na świętowanie w gronie rodzinnym. Po tym czasie rozpoczynają się siedmiodniowe obchody narodowe. To właśnie na ten okres Chińczycy otrzymują tygodniowy urlop w pracy. Na ulicach miast i miasteczek odbywają się parady z tańcami Lwa i Smoka, którym towarzyszą pokazy sztucznych ogni i tańce. Nie obędzie się również bez pokazu fajerwerków. Wydarzeniem kończącym powitanie nowego roku jest Święto Latarni. Jedno z najstarszych chińskich świąt obchodzi się w pierwszą pełnię księżyca Nowego Roku.

Więcej o: