Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dzień Babci i Dziadka zna w Polsce każdy. Już w przedszkolach czy szkołach przygotowywaliśmy z tej okazji laurki, czy przedstawienia z tej okazji. Warto również już w dorosłym życiu pamiętać o ich święcie. Zastanawiałeś się kiedyś, skąd wzięło się ono w Polsce i dlaczego obchodzone jest akurat w styczniu? Wyjaśniamy.
Na początek warto podkreślić, że nie ma takiego święta jak Dzień Babci i Dziadka są to dwa odrębne dni. Często świętowane są wspólnie przez to, że występują w kalendarzu obok siebie. Pierwsze święto to Dzień Babci, przypadającego 21 stycznia, drugie Dnia Dziadka, który wypada 22 stycznia. W przedszkolach, szkołach i wielu domach uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka odbywają się w tym samym dniu. To dlatego nazwę tą często możemy czytać jako połączenie, czyli jak wyżej Dzień Babci i Dziadka.
O ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka postulował już sam papież Jan Paweł II. Chciał on, aby nowopowstałe w ten sposób święto przypadało 26 lipca. Jest to dzień imienin Anny i Joachima, czyli rodziców Matki Boskiej Maryi, a dziadków Jezusa. Nie przyjęło się ono z jednego powodu. Gdyby święto to zmieniło datę i miało miejsce w wakacje, szkoły i przedszkola nie mogłyby organizować przedstawień i innych atrakcji w wykonaniu dzieci. Tradycja uroczystości z okazji tego dnia jest już tak zakorzeniona, że nie chciano pozbawić jej kolejnych pokoleń.
W Polsce dzień Babci zaczął być obchodzony w latach sześćdziesiątych XX wieku. Czyli stosunkowo nie tak dawno. Dokładnie w 1966 „Express Wieczorny" ogłosił 21 stycznia Dniem Babci. Było to na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Tego dnia obchodziła ona swoje 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała właśnie babcię.
Znacznie później pomyślano w naszym kraju, o dniu dziadka. Miało to miejsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Niektóre przypuszczenia wskazują na to, że nie chcieliśmy być gorsi od innych krajów, które czciły zarówno babcie jak i dziadków. Dlatego ustaliliśmy swój Dzień Dziadka dzień po dniu babci.