Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2022? Sam Jan Paweł II postulował o zmianę daty

W związku z końcówką stycznia wiele osób zastanawia się kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2022? Święto to będzie obchodzone już niedługo. Czy zastanawiałeś się nad tym czemu jest to akurat ta data? Jaka jest jej historia?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień Babci i Dziadka zna w Polsce każdy. Już w przedszkolach czy szkołach przygotowywaliśmy z tej okazji laurki, czy przedstawienia z tej okazji. Warto również już w dorosłym życiu pamiętać o ich święcie. Zastanawiałeś się kiedyś, skąd wzięło się ono w Polsce i dlaczego obchodzone jest akurat w styczniu? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Klara zrobiła makijaż Annie Lewandowskiej

Kiedy Dzień Babci i Dziadka 2022? Nie zostało dużo czasu na przygotowania

Na początek warto podkreślić, że nie ma takiego święta jak Dzień Babci i Dziadka są to dwa odrębne dni. Często świętowane są wspólnie przez to, że występują w kalendarzu obok siebie. Pierwsze święto to Dzień Babci, przypadającego 21 stycznia, drugie Dnia Dziadka, który wypada 22 stycznia. W przedszkolach, szkołach i wielu domach uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka odbywają się w tym samym dniu. To dlatego nazwę tą często możemy czytać jako połączenie, czyli jak wyżej Dzień Babci i Dziadka.

Dzień Babci i Dziadka. Już Jan Paweł II chciał połączyć te dwa dni w jedno święto

O ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka postulował już sam papież Jan Paweł II. Chciał on, aby nowopowstałe w ten sposób święto przypadało 26 lipca. Jest to dzień imienin Anny i Joachima, czyli rodziców Matki Boskiej Maryi, a dziadków Jezusa. Nie przyjęło się ono z jednego powodu. Gdyby święto to zmieniło datę i miało miejsce w wakacje, szkoły i przedszkola nie mogłyby organizować przedstawień i innych atrakcji w wykonaniu dzieci. Tradycja uroczystości z okazji tego dnia jest już tak zakorzeniona, że nie chciano pozbawić jej kolejnych pokoleń.

Życzenia dla babci składane są już od lat sześćdziesiątych XX wieku

W Polsce dzień Babci zaczął być obchodzony w latach sześćdziesiątych XX wieku. Czyli stosunkowo nie tak dawno. Dokładnie w 1966 „Express Wieczorny" ogłosił 21 stycznia Dniem Babci. Było to na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Tego dnia obchodziła ona swoje 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała właśnie babcię.

Znacznie później pomyślano w naszym kraju, o dniu dziadka. Miało to miejsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Niektóre przypuszczenia wskazują na to, że nie chcieliśmy być gorsi od innych krajów, które czciły zarówno babcie jak i dziadków. Dlatego ustaliliśmy swój Dzień Dziadka dzień po dniu babci.

Więcej o: