Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeżeli w naszym domu panuje wilgoć, może się rozwijać również pleśń. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza wtedy gdy w domu są dzieci. Pierwszym pomysłem, który często przychodzi do głowy w takiej sytuacji to zakup drogiego sprzętu, którym jest albo pochłaniacz wilgoci, albo osuszacz powietrza. Nie trzeba jednak wydawać majątku, aby osuszyć dom. Są na to domowe sposoby.
W domu wilgotność powietrza powinna wynosić od 30% do 65%. To optymalna skala do pomieszczeń zamkniętych, ale ważna jest również przy tym temperatura. Przy optymalnej temperaturze na poziomie 20-22°C wilgotność powinna wynosić 40-60%. Gdy jest wyższa i przekracza 80%, a utrzymuje się to przez dłuższy czas, powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i innych grzybów. Niestety ich obecność wywołuje poważne schorzenia układu oddechowego, alergie, bóle mięśni i stawów, zmęczenie.
AMold,On,White,Background,,Fungus,On,White,Background,,Bacteria,On, pleśń Shutterstock
Wilgotność w domu może pochodzić z zewnątrz i wewnątrz. Jeżeli mamy do czynienia z pierwszą opcją trzeba zwrócić uwagę na zacieki. Deszczówka zalewa mury? Sprawdź, czy rynny funkcjonują prawidłowo. W okolice kominów również często dochodzi do przecieków, postaraj się, aby miejsca obróbek blacharskich były dobrze uszczelnione. Jeżeli wilgoć pochodzi z wewnątrz, ma to często z wiązek ze codziennymi czynnościami. Zwykła 3-osobowa rodzina wytwarza średnio 12 litrów pary wodnej dziennie. Kąpiel, prysznic, gotowanie i suszenie ubrań to przykłady, które mogą powodować gromadzenie wilgoci.
Aby zmniejszyć wilgotność powietrza w domu, należy: