Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Tłusty czwartek uzależniony jest, od tego wypada data Wielkiego Postu i Wielkanocy. To właśnie w związku, z tym że Wielkanoc także jest świętem ruchomym, to tłusty czwartek także co roku wypada w inny dzień. Może on mieć miejsce między 29 stycznia, a 4 marca.
Jak już wspominaliśmy, Tłusty Czwartek jest świętem ruchomym. Jego data zależy od tego kiedy w danym roku wypada Wielkanocy. Obchodzimy go w ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu. Dokładnie 52 dni przed Wielkanocą. W 2022 roku wypada on w czwartek 24 lutego.
Tłusty Czwartek jasno wyznacza ostatni dzień hucznych zabaw, ostrzegając, że nadchodzi Wielki Post. W ten dzień tradycja nakazuje przygotowywać bardzo kaloryczne, bogate dania. Co ciekawe, samo słowo „karnawał" oznacza podobno „pożegnanie z mięsem". Choć dziś dzień ten obchodzi się bardziej symbolicznie, kupując lub smażąc pączki w tłusty czwartek, kiedyś ludzie bardzo poważnie podchodzili do jego znaczenia. Wierzono, że taniec i uczta mogą pomóc zakląć rzeczywistość i sprowadzić pomyślność pod dach. Obecnie sądzi się, że zjedzenie słodkiego i tłustego przysmaku zapewni szczęście na cały rok.
Wzmianki o Tłustym Czwartku możemy znaleźć już w starożytności. Dawniej tego dnia świętowano nadejście wiosny i odejście zimy. W tamtych czasach ucztowanie polegało na spożywaniu tłustych potraw, zwłaszcza mięsa, które było popijane słodkim winem. Pomimo tego, że pączki były znane w starożytnym Rzymie, to początkowo nie przygotowywano ich na słodko. Rzymianie pączki wyrabiali z ciasta chlebowego, a jako dodatek, zamiast marmolady, używali boczku lub słoniny, w efekcie czego powstawała interesująca słona przekąska.
Gdyby nie mnisi, którzy przechowali przepis Rzymian na pączki, może dziś byśmy ich nie znali. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku, do którego doprowadziły najazdy ludów barbarzyńskich, mnisi stali się specjalistami w wyrabianiu pączków. To właśnie dzięki nim receptura przetrwała kolejne stulecia.