Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Nie uwierzysz w ten stary przepis na pączki. Ich dawna receptura zadziwia

Miłośnicy pączków, faworków i innych smażonych pyszności już zastanawiają się kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Pomimo tego, że data ta jest ruchoma, to jeszcze chwile musimy poczekać. To kiedy wypada, uzależnione jest od świąt Wielkanocnych. Ostatki 2022 powiązane są z Tłustym Czwartek. Wyjaśniamy dlaczego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tłusty czwartek uzależniony jest, od tego wypada data Wielkiego Postu i Wielkanocy. To właśnie w związku, z tym że Wielkanoc także jest świętem ruchomym, to tłusty czwartek także co roku wypada w inny dzień. Może on mieć miejsce między 29 stycznia, a 4 marca.

Zobacz wideo Pączki, pączuszki, pączunie - okazuj im czułość nie tylko w Tłusty Czwartek!

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Do dnia słodkości coraz bliżej

Jak już wspominaliśmy, Tłusty Czwartek jest świętem ruchomym. Jego data zależy od tego kiedy w danym roku wypada Wielkanocy. Obchodzimy go w ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu. Dokładnie 52 dni przed Wielkanocą. W 2022 roku wypada on w czwartek 24 lutego.

Tłusty Czwartek 2022. Jakie tradycje związane są z tym dniem?

Tłusty Czwartek jasno wyznacza ostatni dzień hucznych zabaw, ostrzegając, że nadchodzi Wielki Post. W ten dzień tradycja nakazuje przygotowywać bardzo kaloryczne, bogate dania. Co ciekawe, samo słowo „karnawał" oznacza podobno „pożegnanie z mięsem". Choć dziś dzień ten obchodzi się bardziej symbolicznie, kupując lub smażąc pączki w tłusty czwartek, kiedyś ludzie bardzo poważnie podchodzili do jego znaczenia. Wierzono, że taniec i uczta mogą pomóc zakląć rzeczywistość i sprowadzić pomyślność pod dach. Obecnie sądzi się, że zjedzenie słodkiego i tłustego przysmaku zapewni szczęście na cały rok.

Pochodzenie tłustego czwartku sięga starożytności

Wzmianki o Tłustym Czwartku możemy znaleźć już w starożytności. Dawniej tego dnia świętowano nadejście wiosny i odejście zimy. W tamtych czasach ucztowanie polegało na spożywaniu tłustych potraw, zwłaszcza mięsa, które było popijane słodkim winem. Pomimo tego, że pączki były znane w starożytnym Rzymie, to początkowo nie przygotowywano ich na słodko. Rzymianie pączki wyrabiali z ciasta chlebowego, a jako dodatek, zamiast marmolady, używali boczku lub słoniny, w efekcie czego powstawała interesująca słona przekąska.

Gdyby nie mnisi, którzy przechowali przepis Rzymian na pączki, może dziś byśmy ich nie znali. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku, do którego doprowadziły najazdy ludów barbarzyńskich, mnisi stali się specjalistami w wyrabianiu pączków. To właśnie dzięki nim receptura przetrwała kolejne stulecia.

Więcej o: