Sposób na brązowe i suche liście zimą. Ten trik przywróci roślinom ich zielony kolor

Brązowe i suche końcówki liści oznaczają, że rośliny nie mają zapewinonych odpowiednich warunków. Trzymając kwiaty w domu, warto poznać zasady ich pielęgnacji. Podstawową potrzebą roślin jest woda. To może jednak nie wystarczyć, aby przedłużyć ich żywotność.

Wiele osób rezygnuje z trzymania w domu roślin doniczkowych, twierdząc że "nie ma do nich ręki". Warto jednak poznać podstawowe zasady ich pielęgnacji, ponieważ wcale nie należą do trudnych! Jeśli roślina usycha, a jej końcówki liści stają się brązowe, to znak, że czegoś jej brakuje. Podpowiadamy, jak uratować kwiat, którego liście zaczęły zmieniać kolor. Powód może okazać się banalny, a rozwiązanie - darmowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zaskocz ukochaną osobę w walentynki. To prostsze, niż myślisz!

Dlaczego liście roślin brązowieją? Upewnij się, czy warunki są odpowiednie

Jeśli decydujemy się na trzymanie roślin w domu, należy upewnić się, czy w mieszkaniu lub domu panuje odpowiednia wilgotność powietrza. Przestrzeń, w której znajdują się nasze kwiaty musi również wypełniać ciepło. Taki klimat będzie zbliżony do tropikalnego, który sprzyja znacznej większości gatunków roślin.

Te gatunki roślin wymagają szczególnej pielęgnacji. Unikaj ich, jeśli jesteś amatorem

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z roślinami w domu, zacznij od prostych gatunków, które nie wymagają szczególnego traktowania. Zaliczamy do nich m.in zamiokulkasy, sansevierie, patyczaki, grubosze, aloesy. Jeśli masz pewne doświadczenie w dziedzinie roślin, efektownie wyglądać będą: strelicje, alokazje, monstery czy skrzydłokwiaty. Warto poszerzać wiedzę o poszczególnych gatunkach, aby nie umarły.

Ten sposób na brązowe końcówki liści jest banalnie prosty! Możesz je uratować

Zimą najciężej zadbać o rośliny w domu. Wilgotność powietrza spada wówczas poniżej 30 procent. Warto wiedzieć, że optymalna wilgotność w pomieszczeniach powinna być utrzymana na poziomie od 40 do 60 proc. przy temperaturze 20-22°C. To właśnie przez niską wilgotność liście kwiatów wysuszają się i zmieniają kolor na żółtobrązowy. Kolejnym znakiem ostrzegawczym jest skręcanie się i kurczenie liści. W skrajnych przypadkach na liściach pojawiają się też roztocza w postaci białego nalotu. Można takie rośliny uratować za pomocą nawilżacza powietrza lub spryskując je letnią wodą w formie rozpylonej mgiełki.

Więcej o: