Okolice intymne też się starzeją. Jak zmienia się pochwa wraz z wiekiem?

Niestety, tak jak z wiekiem na naszej twarzy pojawia się coraz więcej zmarszczek, tak samo starzeniu ulegają intymne obszary naszego ciała. I o ile pielęgnacji twarzy poświęcamy wiele uwagi, o tyle o strefach intymnych większość z nas zwyczajnie zapomina. Tymczasem ich starzenie jest nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i komfortu kobiety, a także jakości jej życia seksualnego.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Naturalny proces starzenia jest nieunikniony i dotyczy także naszych stref intymnych. Zmiany zachodzą zarówno w wyglądzie jak i funkcjonowaniu pochwy. Są one zupełnie naturalne i wręcz nieuniknione, warto więc przygotować się na ich nadejście.

Zobacz wideo

Starzenie się pochwy - jak przebiega ten proces?

Pochwa zbudowana jest z rozciągliwych błon i mięśni, które odpowiadają za utrzymywanie sprawności, elastyczności i odpowiedniego nawilżenia pochwy. Z czasem jednak ich struktury ulegają osłabieniu, a co za tym idzie, pochwa wraz z wiekiem staje się płytsza, węższa i zdecydowanie mniej elastyczna. Dzieje się tak m.in. z powodu zaniku kolagenu i elastyny, których po 25 roku życia w naszym organizmie jest coraz mniej. Z czasem zmienia się również poziom pH w pochwie, a jej niskie nawilżenie sprawia, że niezwykle łatwo jest wtedy o infekcję, ból i mechaniczne urazy.

W rzeczywistości proces starzenia się miejsc intymnych u każdej kobiety przebiega nieco inaczej, w zależności od m.in. uwarunkowań genetycznych, przebytych porodów naturalnych, a także aktywności seksualnej. Jednak u większości kobiet proces starzenia się pochwy najbardziej zauważalny staje się właśnie w okresie menopauzy, kiedy to w organizmie kobiety znacząca spada poziom hormonów.

Skutki starzenia się okolic intymnych

Suchość pochwy

W związku ze spadkiem hormonów dochodzi także do utraty naturalnego nawilżenia pochwy, co przekłada się z kolei na jakość życia seksualnego kobiety. Nie tylko powoduje ona ból przy stosunku, ale często jest także przyczyną podrażnień, urazów, a także zakażeń intymnych.

Atrofia warg sromowych

Z upływem czasu zmniejsza się także produkcja estrogenów, co z kolei prowadzi do atrofii warg sromowych, czy też inaczej ich zaniku. Jego przyczyną jest zanik podściółki tłuszczowej oraz proces zanikowy w obrębie skóry, oraz tkanek. W związku z powyższym wargi sromowe wiotczeją, zmieniając przy tym swój kształt, a także kolor. A to z kolei często powoduje dyskomfort podczas współżycia, a nawet codziennej aktywności.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Niedobór estrogenu oraz rozluźnienie się mięśni dna miednicy, powoduje z kolei niekontrolowane wycieki moczu, do których dochodzi pod wpływem wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, tj. podczas kichania czy kaszlu.

Proces starzenia się pochwy jest naturalnym procesem, który jednak możemy opóźnić. Na jego przyspieszenie wpływa przede wszystkim niehigieniczny tryb życia - używki, alkohol, papierosy, brak aktywności fizycznej i niezdrowe odżywianie. By więc nieco go spowolnić, warto zrezygnować z używek, przykładając jednocześnie większą uwagę do diety oraz regularnej aktywności fizycznej. Co więcej, proces starzenia pochwy spowalnia także regularna aktywność seksualna. Nie możemy także zapominać o najważniejszym - regularnych wizytach u ginekologa.

Więcej o: