799-448-084. Ten numer powinien znać każdy. Policjantka wyjaśnia dlaczego

Coraz częściej oszuści podszywają się pod bank, kurierów, portale internetowe czy instytucje państwowe, wysyłając nam SMS-y z podejrzanymi linkami. Sporo osób już się na to nabrało i straciło naprawdę sporo pieniędzy. Czy można się przed tym uchronić? Dobrze jest zapamiętać jeden numer.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Istnieje sposób, by powstrzymać oszustów, którzy za wszelką cenę chcą dobrać się do naszego konta. W tym celu należy zapisać numer 799-448-084. Zastanawiacie się, dlaczego akurat ten, a nie 112 lub 997? Wyjaśnia to policjantka Małgorzata Sokołowska. 

Zobacz wideo

Ten numer telefonu może cię uchronić przed oszustwem 

Małgorzata Sokołowska na Instagramie prowadzi profil o nazwie "Z pamiętnika policjantki". Kobiecie udało się zgromadzić spore grono obserwatorów, bo śledzi ją już ponad 57 tys. fanów. Na swoim instagramowym koncie nadkom. Małgorzata Sokołowska opisuje policyjne ciekawostki, zagadki kryminalne, a także przestrzega przed oszustami i naciągaczami. W jednym z ostatnich postów podała numer, który może nam w tym pomóc. 

"Wymagana dopłata do paczki" czy "odbiór środków od kupującego" - takie wezwania często pojawiają się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze. Każdego takiego SMS-a warto zgłosić do CSIRT NASK.

- pisze policjantka. 

 

Skrócenie kwarantanny do 7 dni: od kiedy wejdzie w życie? Skrócenie kwarantanny do 7 dni: od kiedy wejdzie w życie?

W dalszej części swojego posta wyjaśnia, dlaczego numer 799-448-084 jest tak ważny. -"Teraz można to zrobić jeszcze łatwiej, używając w swoim telefonie funkcji "przekaż" albo "udostępnij" i przesyłając treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084. Trafi ona do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników!"- tłumaczy. 

Jak się okazuje, policjantka również mogła stać się ofiarą oszustów internetowych, bo na służbowy telefon otrzymała SMS z podejrzanym linkiem. -"Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 4,27 [...] Prosimy uregulować należność..." 

Fani w komentarzach dziękują nadkom. Małgorzacie Sokołowskiej za ten post i opisują swoje historie. Nie da się ukryć, że jest to naprawdę ogromna skala, dlatego najlepszym pomysłem jest zapisanie tego numeru i zgłaszanie każdej próby wyłudzenia danych. 

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Te osoby mają szansę na podwójną emeryturę co miesiąc

Więcej o: