Kiedy Tłusty Czwartek w 2022? Sprawdź, ile kalorii mają pączki serowe, czekoladowe i z lukrem

Zastanawiasz się kiedy Tłusty Czwartek w 2022? Jest już coraz bliżej do święta łasuchów. Ciekawi cię ile kalorii mają pączki serowe, czekoladowe i z lukrem? Dziś przedstawimy, ile mają ich te słodkie wyroby cukiernicze.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tłusty Czwartek to bezapelacyjnie święto pączków. Inne smażone pyszności również są w ten dzień zjadane, ale jednak królem jest pączek. Zastanawiasz się, ile kalorii mają pączki? Sprawdź, bo odpowiedź czasem może zaskoczyć.

Zobacz wideo Pączki, pączuszki, pączunie - okazuj im czułość nie tylko w Tłusty Czwartek!

Kiedy jest Tłusty Czwartek w 2022? Do święta zostało mniej niż miesiąc

Tłusty Czwartek jest świętem ruchomym dlatego, że jego data uzależniona od Wielkanocy. Zawsze obchodzimy go w ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Dzień słodkości wypada zawsze w okresie od 29 stycznia do 4 marca. W 2022 roku zgodnie z tradycją będziemy łasuchować w czwartek 24 lutego.

Ile kalorii ma pączek? Wszystko zależy od dodatków jakie zastosujemy

Nie wszystkie pączki mają tyle samo kalorii. Wszystko zależy od dodatków, jakie zastosowano. Najmniej kalorii mają oczywiście te robione samodzielnie w domu, natomiast te sklepowe mają ich zdecydowanie więcej. Oto zestawienie kalorii pączka w zależności od rodzaju:

  • Pączek składający się z samego ciasta, bez dodatku nadzienia- 200 kalorii
  • Pączek serowy ma 263 kalorii
  • Pączek z nadzieniem różanym posypany cukrem pudrem- około 300 kalorii
  • Pączek z budyniem- około 300 kalorii
  • Pączek hiszpański inaczej zwany wiedeńskimi lub gniazdkami- 350 kalorii
  • Pączek z lukrem- około 350 kalorii
  • Pączek z czekoladą- około 450 kalorii

Tłusty Czwartek a pączki. Znano je już w starożytności

Historia Tłustego Czwartku sięga już starożytności. Dawniej tego dnia świętowano nadejście wiosny i odejście zimy. Ucztowanie polegało wtedy na spożywaniu tłustych potraw, zwłaszcza mięsa, które było popijane słodkim winem. Pączki pomimo tego, że były znane w starożytnym Rzymie, początkowo nie przypominały tych, które znamy dziś, ponieważ nie przygotowywano ich na słodko. Znana nam wersja pączków to prawdopodobnie zapożyczenie z kuchni arabskiej.

Więcej o: