Ile komornik może zabrać z emerytury? Niektórzy stracą nawet 60%. 13 emerytura nie do ruszenia?

Długi lub inne nieuregulowane należności mogą mieć wpływ na wysokość emerytury. Jeśli zalegasz ze spłatą kredytu bankowego, opłatami mieszkaniowymi lub też ratami kredytu świadczenie emerytalne może zostać wypłacona w mniejszej kwocie niż zwykle. Ile komornik może zabrać z emerytury, a ile zostawić?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zalegające zobowiązania finansowe u emerytów są łatwe do rozwiązania dla komornika, gdyż po skierowaniu sprawy do sądu, sąd wystawia nakaz zapłaty i ich świadczenie zostaje naruszone i pomniejszone w związku z długami. W przypadku braku uregulowania przez emeryta swoich zobowiązań, nakaz wydany przez sąd staje się prawomocny i wtedy działanie podejmuje komornik poprzez wysłanie do ZUS wniosku o zajęcie emerytury.

Paulina Sykut-JeżynaTa sukienka Pauliny Sykut to hit! Podobna w Reserved i Orsay

Jaką kwotę komornik może zająć ze świadczenia emerytalnego? Emerytury 2022

Kwota, którą komornik może zająć na poczet uregulowania zadłużenia emeryta (bez względu na ilość kredytów) musi być pomniejszona o niezbędne minimum potrzebne do życia. Wysokość potrącenia dokonana przez komornika zależna jest od rodzaju zadłużenia. W przypadku świadczeń niealimentacyjnych kwota zajęta przez komornika maksymalnie może wynosić 25% kwoty brutto świadczenia emerytalnego, zaś w kwestii zadłużeń alimentacyjnych kwota zajęta przez komornika może wynosić nawet 60% kwoty emerytury.

Ile komornik musi zostawić z emerytury? Niezbędne minimum

W zależności od rodzaju płatności i w zgodzie z prawem komornik nie ma możliwości ściągnięcia całej kwoty świadczenia emerytalnego. Komornik ma prawo do zmniejszenia wysokości wypłacanej emerytury, lecz na koncie emeryta powinna zostać kwota nienaruszalna i wolna od potrąceń, czyli minimum niezbędne do życia, które potrzebne jest do zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka. W 2022 roku od 1 marca kwota wolna od potrąceń wynosi 916,07 zł, jej wysokość również podlega waloryzacji. Kwota ta może się różnić w zależności od rodzaju zadłużenia. 

Zobacz wideo Przejmowanie długu przez spadkobiercę. Co można zrobić? "Można odrzucić spadek" Wybierz serwis

13 emerytura: komornik nie pomniejszy jej wysokości

Dobrą wiadomością jest brak możliwości "naruszenia" 13 emerytury. "Trzynastka" nie podlega działaniom egzekucyjnym, gdyż świadczenie nie jest wliczane do dochodu. Dodatkowa emerytura jest wypłacana z urzędu w taki sam sposób jak świadczenia emerytalne, a od jej kwoty nie mogą zostać dokonywane potrącenia.

Więcej o: