Kiedy Tłusty Czwartek 2022? Dzień ten znany jest od dawna. Jego historia w Polsce zadziwia

Kiedy Tłusty Czwartek 2022? Polska obchodzi to święto w określonym terminie, który nie wypada co roku w ten sam dzień. Tradycja ta ściśle powiązane jest też z ostatkami. Wygaśniemy dlaczego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Data Tłustego Czwartku uzależniona jest, od tego kiedy wypada Wielki Post i Wielkanoc. To powiązanie powoduje, że święto smażonych pyszności również jest dniem ruchomym. Może on mieć miejsce między 29 stycznia, a 4 marca.

Zobacz wideo Pączki ziemniaczane

Kiedy wypada Tłusty Czwartek 2022? Został już mniej niż miesiąc

Jak już wspominaliśmy, Tłusty Czwartek nie wypada zawsze w ten sam dzień. Jego data zależy od tego kiedy w danym roku wypada Wielkanocy. Zawsze obchodzimy go w ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu, czyli 52 dni przed Wielkanocą. W 2022 roku będziemy objadać się pączkami i faworkami w czwartek 24 lutego.

Tłusty Czwartek 2022 Polska. Skąd wzięła się ta tradycja w Polsce?

Jak mówi stara legenda, Tłusty Czwartek kiedyś nosił inną nazwę, która brzmiała Combrowy Czwartek. Mówi ona, że Combrowy Czwartek wziął swoją nazwę od Combra – srogiego burmistrza Krakowa, który żył w XVII w. Zapisał się w pamięci krakowian jako człowiek walczący z przekupkami handlującymi na targu. Mówiono, że był on niezwykle surowy i często niesprawiedliwy. Jak mówią opowiadania, zmarł on właśnie w czwartek. Kiedy wieść o tym rozeszła się po mieście, handlarki zaczęły hucznie świętować. Od tej pory dzień ten nazywano w Krakowie Combrowym Czwartkiem.

Ile kalorii ma pączek? Może mieć od 200 do nawet 450!

Zastanawiasz, się ile kalorii mają pączki? Okazuje się, że nie tyle samo. Wszystko zależy od dodatków, jakie w nich są. Najmniej kalorii mają oczywiście te robione w domu, natomiast te, które kupujemy w  sklepach, mają ich zdecydowanie więcej. Sprawdź, ile kalorii ma twój ulubiony pączek:

  • Pączek bez żadnego nadzienia z samego ciasta to 200 kalorii
  • Pączek serowy ma około 263 kalorii
  • Pączek posypany cukrem pudrem z nadzieniem różanym- około 300 kalorii
  • Pączek z budyniem- około 300 kalorii
  • Pączek hiszpański inaczej zwany wiedeńskimi lub gniazdkami- 350 kalorii
  • Pączek z lukrem- około 350 kalorii
  • Pączek z czekoladą- około 450 kalorii
Więcej o: