Czy będą zdalne 2022? Tak, ale nie dla wszystkich uczniów. Jest decyzja ministerstwa

Czy nauka zdalna 2022 wciąż będzie obowiązywać? Nowych przypadków koronawirusa wciąż przybywa, więc uczniowie oraz rodzice zastanawiają się, jakie działania podejmie rząd i jaką decyzję podejmie minister edukacji. Odpowiedź jest już znana.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nauka zdalna to rozwiązanie pozwalające na edukację w czasie przybywających wciąż zakażeń na wariant Omikron koronawirusa. Jest to wysoce zaraźliwa odmiana koronawirusa, który wywołał pandemię na świecie. Sytuacja ta doprowadziła do wielu zmian w różnych obszarach życia m.in. w sposobie działalności firm, instytucji oraz edukacji.

Nauka zdalna wraca. Czy przedszkola zostaną zamknięte?

Zdalny tryb nauczania wraca i obejmie klasy V do VIII szkół podstawowych oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych. Nauka stacjonarna dalej obowiązywać będzie uczniów klas I do IV oraz dzieci uczęszczające do przedszkola. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zakomunikował:

Wsłuchując się w apele i głos służb sanitarnych, analizując dane z wczoraj i z dziś, musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej do końca ferii zimowych. Jutro będzie podpisane rozporządzenie w tej sprawie. Decyzja dotycząca wprowadzenia nauki zdalnej jest podyktowana wzrastającą liczbą przypadków zachorowań na koronawirusa

Od kiedy zdalny tryb nauczania będzie obowiązywał? Konkretna data

Nauka zdalna zacznie obowiązywać od 27 stycznia i potrwa do 27 lutego 2022 roku. W międzyczasie będą odbywać się ferie zimowe, czyli dwutygodniowy okres przerwy od nauki dla uczniów. Gdy ostatnie województwa skończą okres ferii zimowych 27 lutego nie wiadomo jeszcze w jakim trybie będzie obowiązywać nauka w szkołach. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju.

Zobacz wideo Praca zdalna z powodu koronawirusa? Sejm przegłosował nowe przepisy

Konsultacje dla maturzystów. Co ze studentami?

Minister zaznaczył, że maturzyści w okresie nauki zdalnej będą mogli liczyć na możliwość konsultacji indywidualnych oraz grupowych. Ma to pomóc w przygotowaniach maturzystów do egzaminu dojrzałości. Jeśli chodzi o formę nauki na uczelniach wyższych, ta decyzja będzie do podjęcia przez rektorów poszczególnych uczelni. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyjaśnił:

Uczelnie działają na podstawie swoich przepisów. Rektorzy sami podejmują decyzje
Więcej o: