Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nauka zdalna to rozwiązanie pozwalające na edukację w czasie przybywających wciąż zakażeń na wariant Omikron koronawirusa. Jest to wysoce zaraźliwa odmiana koronawirusa, który wywołał pandemię na świecie. Sytuacja ta doprowadziła do wielu zmian w różnych obszarach życia m.in. w sposobie działalności firm, instytucji oraz edukacji.
Zdalny tryb nauczania wraca i obejmie klasy V do VIII szkół podstawowych oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych. Nauka stacjonarna dalej obowiązywać będzie uczniów klas I do IV oraz dzieci uczęszczające do przedszkola. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zakomunikował:
Wsłuchując się w apele i głos służb sanitarnych, analizując dane z wczoraj i z dziś, musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej do końca ferii zimowych. Jutro będzie podpisane rozporządzenie w tej sprawie. Decyzja dotycząca wprowadzenia nauki zdalnej jest podyktowana wzrastającą liczbą przypadków zachorowań na koronawirusa
Nauka zdalna zacznie obowiązywać od 27 stycznia i potrwa do 27 lutego 2022 roku. W międzyczasie będą odbywać się ferie zimowe, czyli dwutygodniowy okres przerwy od nauki dla uczniów. Gdy ostatnie województwa skończą okres ferii zimowych 27 lutego nie wiadomo jeszcze w jakim trybie będzie obowiązywać nauka w szkołach. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju.
Minister zaznaczył, że maturzyści w okresie nauki zdalnej będą mogli liczyć na możliwość konsultacji indywidualnych oraz grupowych. Ma to pomóc w przygotowaniach maturzystów do egzaminu dojrzałości. Jeśli chodzi o formę nauki na uczelniach wyższych, ta decyzja będzie do podjęcia przez rektorów poszczególnych uczelni. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyjaśnił:
Uczelnie działają na podstawie swoich przepisów. Rektorzy sami podejmują decyzje