Najpopularniejsze puszyste koty domowe. Kot Balijski, Pers i Maine Coon. Ich ceny szokują

Ludzie często dzielą się na miłośników kotów i osoby, które nie przepadają za tymi zwierzętami, zdecydowanie wolą psy. Istnieją jednak w Polsce takie rasy, które można spotkać coraz częściej w domach. Kot Balijski, Pers i Maine Coon to jedne z nich.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Koty to zaraz obok psów jedne z najpopularniejszych zwierzą domowych na świecie. Miłośnicy tych zwierząt wiedza, że parafią się one odwdzięczyć za okazywaną im miłość. W Polsce coraz częściej spotyka się koty rasowe. Ile kosztują i czym się charakteryzują? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Otworzyła okno życia dla zwierząt. "Ludzie są wygodni"

Największy kot świata, czyli Maine Coon. Potocznie mówi się na niego kot majkun

Rasę Maine Coon uważa się zwykle za największą rasę kotów domowych. Co ciekawe pomimo rozmiarów, jakie osiągają, nie są one bezpośrednio spokrewnione z żadnym gatunkiem kota dzikiego. Przedstawiciele tej rasy mogą osiągać ponad metr długości. Kotki ważą zwykle około 6 kg, kocury natomiast 10 kg. Maine Coony oprócz sporych wymiarów posiadają długie, gęste futro, które dodatkowo powiększa je optycznie. Cena za jednego pupila tej rasy powinna mieścić się w przedziale 3000 – 4500 zł. Jest to kwota za kota wykastrowanego. Kot przeznaczony do dalszego rozmnażania kosztuje więcej. Przeważnie jest to kwestia od 5500 do 7000 zł.

Kot Balijski. To średniej wielkości, smukłe, muskularne zwierzęta

Ciekawe jest, że kot Balijski nie pochodzi z Bali. Rasa powstała wskutek wyselekcjonowania z hodowli kotów syjamskich tych z długim włosem. Miało to miejsce w latach 50. XX wieku. To amerykańcy hodowcy odkryli potencjał rasy i zaczęli hodować syjamczyki długowłose w ramach celowych hodowli pod nazwą „kot balijski". Sama ich nazwa pochodzi podobno ze skojarzenia ich charakteru, długiego futra i eleganckich ruchów z balijskimi tancerzami. Są to średniej wielkości, smukłe, muskularne zwierzęta. Ważą średnio 4-5 kg, a mierzą około 30 cm. Z wyglądu przypominają koty syjamskie z podłużnym ciałem i trójkątną głową. Ich sierść jest jednak w przeciwieństwie do syjamów długa i puszysta – podobnie ogon. Zakup kota balijskiego w Polsce to koszt około 2000 tys. zł.

Kot Perski. Jest bardzo puszysty

Nazwę koty te zawdzięczają swoim przodkom, którzy pochodzą z dawnych terenów Persji. Współczesne persy jednak w niewielu kwestiach przypominają swoich przodków. Aktualnie koty te są średniej i dużej wielkości, raczej krępe, ich standardowa masa ciała powinna mieścić się w przedziale od 3,5 do 4 kg do nawet 7 kg. Mają gęsta sierść na całym ciele, a zwłaszcza uformowana w widoczną kryzę i żabot, powoduje, że kot wydaje się znacznie większy. Kot perski kosztuje od 1500 do 3000 zł, w zależności od hodowli, odmiany. Rekordowe ceny to nawet 5000 zł za kociaka.

Więcej o: