Jak pielęgnować paprocie domowe, aby bujnie rosły? Te sposoby są naprawdę banalne

Paprocie doniczkowe to jedna z najchętniej wybieranych roślin do domu. Pięknie zdobią one nasze wnętrza i wbrew powszechnie krążącym mitom, ich pielęgnacja wcale nie jest trudna. Podpowiadamy, jak sprawić, aby paprocie jak najdłużej zachwycały nas swoim wyglądem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Upraszczając cały proces można powiedzieć, że paprocie domowe potrzebują zbliżonych warunków, jak roślinność z dolnych partii lasu. To w końcu właśnie stąd większość paproci pochodzi. Kilka prostych zasad sprawi zatem, że będą one zachwycały swoim bujnym wyglądem. Jakich? Dowiecie się z dalszej części artykułu. 

Paprocie domowe powinny mieć dobre stanowisko. Istotne jest odpowiednie światło 

Te rośliny najlepiej czują się w temperaturze pokojowej. Należy jednak uważać, aby nie ustawiać doniczki w przeciągu lub bezpośrednio przy źródle ciepła. Delikatne liście paproci można bardzo łatwo poparzyć. Ponadto lubią one miejsca widne, ale nie znajdujące się w bezpośrednich promieniach słońca. Najlepiej postawić je zatem na oknie północnym.

Jak podlewać paprocie doniczkowe? Zależy od pory roku 

Paproć poprzez drobne liście wyparowuje wodę, stąd też podłoże najlepiej, aby było stale lekko wilgotne. Wilgotne nie oznacza natomiast mokre. Paprocie należy podlewać regularnie, ale umiarkowanie. Są to rośliny wrażliwe na przesuszenie. Warto zatem czasami dodatkowo zraszać liście. Wiosną i latem będą one potrzebowały znacznie więcej wody niż jesienią czy zimą. Dodatkowo w sezonie do wody warto dodać specjalny nawóz do paproci i wlewać rozwodniony roztwór do doniczki nawet dwa razy w tygodniu. 

Najchętniej wybierane paprocie domowe. Pięknie ozdobią każde wnętrze

Wśród najczęściej wybieranych paproci do domu znajdują się trzy odmiany: 

  • Nefrolepis wyniosły lub też wysoki — to paprotki o charakterystycznych zwisających i długich liściach. Najbardziej klasyczny wybór, po który sięgają początkujący pasjonaci ogrodnictwa, 
  • Orliczka kreteńska — ma długie, palczasto ułożone na szczytach łodyżek liście. Jako że osiąga niewielkie rozmiary, świetnie nada się do małych pomieszczeń, 
  • Adiantum klinowate — cechują ją listki o nietypowym nieco okrągłym kształcie, które są ułożone wzdłuż cienkich i wzniesionych łodyżek.
Więcej o: