Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Ceny pączków w tym roku mogą przyprawić o zawrót głowy

Łasuchy i miłośnicy pączków oraz innych słodkości już niedługo będą mieli swoje małe święto. Zbliża się bowiem Tłusty Czwartek 2022. Wiele osób czeka na ten dzień z niecierpliwością, bo kto mógłby sobie odmówić spałaszowania tej słodkiej przyjemności. Niestety w niektórych miejscach przyjdzie nam za nią słono zapłacić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Po czym poznać najlepsze pączki?

Początki tej pysznej tradycji nie były wcale takie słodkie. Pierwotnie zajadano się pączkami wypełnionymi słoniną i boczkiem. W Polsce dopiero około XVI wieku powoli zaczęły wypierać to słodsze zamienniki. Teraz wiele cukierni i punktów gastronomicznych również chce zaskoczyć klientów swoją oryginalną ofertą, jednak wciąż co roku królują tradycyjne smaki. Nie inaczej będzie zapewne w 2022 roku, o czym niedługo będziemy mieli okazję się przekonać. 

Katarzyna Cichopek Kasi Cichopek ma modną kurtkę z wyprzedaży w Born2be

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Jego data uzależniona jest od Wielkanocy

Tłusty Czwartek nie zawsze wypada w ten sam dzień, natomiast zawsze rozpoczyna tzw. ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału. Jego data jest bowiem ruchoma. Zależy ona od tego, w który dzień w danym roku obchodzimy Wielkanoc. W 2022 Tłusty Czwartek przypada już niedługo, bo 24 lutego. 

Ile kosztuje pączek u Gesslerowej, ile w Putce, a ile w Sowie? Ceny w lutym mogą wzrosnąć 

Wiele osób zastanawia się, ile przyjdzie im zapłacić za tę słodką przyjemność. Oczywiście wybierając popularne sieciówki pączek taki może nas wynieść nawet niecałą złotówkę. Często jednak ich skład pozostawia wiele do życzenia. Warto skorzystać z propozycji przygotowanych przez lokalne piekarnie, gdzie przeciętnie zapłacimy za klasycznego pączka od 3 do 5 zł. Zbliżone ceny znajdziemy m.in. w Sowie czy Putce. Za 160 g faworków w Sowie zapłacimy około 26 zł. Większe koszty mogą ponieść miłośnicy wypieków Magdy Gessler. Od 2022 roku w restauracji "U Fukiera" ceny poszły w górę. Pączek z konfiturą to od stycznia koszt 13 zł za sztukę. Cena za 200 g opakowanie faworków wynosi natomiast 30 zł. 

Za pączki w Tłusty Czwartek zapłacimy nawet do kilkudziesięciu groszy drożej

Wyższe ceny za pączki w wielu przypadkach nie są spowodowane jednak psikusami cukierników, a drożejącą produkcją. W podstawowym przepisie na pączki nie może zabraknąć przede wszystkim mąki, jajek czy tłuszczu. Niestety te według danych GUS już w 2021 roku podrożały odpowiednio o 11,3%, 11,5% oraz 21,1% w porównaniu do 2020 roku. Do tego należy doliczyć gigantyczne podwyżki prądu i gazu, z którymi będą musiały uporać się cukiernie. Stąd też za pączki w tym roku będziemy musieli zapewne zapłacić nawet do kilkudziesięciu groszy więcej. 

zużycie prądu, zdjęcie ilustracyjne Kto otrzyma dodatek osłonowy? Kryteria nie są jednakowe

Więcej o: